Europa: na giełdach dominuje podaż papierów

27-12-2002, 14:58

Na europejskich giełdach przeważają spadki. Większość inwestorów wciąż jest na świątecznych urlopach. Obroty rynków sięgają zaledwie 15 proc. średniej wielkości notowanej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Wśród najmocniej przecenianych papierów znaleźni się przedstawiciele branży chemicznej i tworzyw sztucznych. Powodem jest wysoka cena ropy, wykorzystywanej jako jeden z podstawowych surowców. W dół poszła cena papierów francuskiej Rhodii i brytyjskiego Imperial Chemical Industries. W dół poszła cena papierów Michelina. Francuski koncern oponiarski ponad 6 proc. przychodów wydaje na ropę. Dodatkowo niekorzystnym sygnałem był spadek wyników japońskiego koncernu Bridgestone na amerykańskim rynku. Może to zwiastować nadejście złych czasów dla Michelina, który ok. 40 proc. sprzedaży realizuje w USA. Na giełdach we Frankfurcie i Mediolanie staniały akcje Continental i Pirelli.

Spadła cena papierów Nokii. Wall Street Journall napisał, że fiński koncern traci udział w amerykańskim rynku komórek na rzecz największego rywala, Motoroli.

Inwestorzy pozbywają się akcji spółek handlu detalicznego. Powodem są coraz większe obawy, że świąteczny sezon nie przyniesie im tak wysokich dochodów jak oczekiwano. Bild Zeitung napisał, że niemieckie sieci handlowe obniżyły ceny o ponad 90 proc. aby przyciągnąć klientów. W dół poszły ceny papierów sieci Metro i KarstadtQuelle. W Londynie spadł kurs akcji Dixons Group, w Amsterdamie Buhrmann.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europa: na giełdach dominuje podaż papierów