Europa: na giełdach znów dominowały spadki

05-12-2002, 19:19

Obniżka stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny tylko na krótko poprawiła w czwartek nastroje giełdowych inwestorów. Cięcie o 50 pkt. bazowych sprowadziło wysokość stóp do najniższego poziomu od trzech lat, ale spadki w USA ostudziły ochotę do kupowania akcji przez europejskich inwestorów.

Dużym popytem cieszyły się w czwartek akcje spółek branży telekomunikacyjnej, przede wszystkim France Telecom. Popyt na nie wywołało potwierdzenie wcześniejszych spekulacji, że państwo pożyczy zadłużonej spółce 9 mld EUR. Zapowiedziano, że zmniejszy ono także kontrolowany pakiet jej akcji.

Wyraźnie wzrosła również cena papierów Deutsche Telekom, który ma podobne problemy z redukcją ogromnego zadłużenia. Według Financial Times Deutschland, spółka szykuje się do kolejnej sprzedaży aktywów. Tym razem chce pozbyć się części papierów T-Systems, spółki świadczącej usługi IT.

Akcje Deutsche Telekom były jednymi z niewielu, które kończyły sesję we Frankfurcie wzrostem kursu. Największe spadki zanotowały papiery banków. Staniały mocno akcje największych spółek branży, Deutsche Banku, HVB i Commerzbanku.

Mimo bardzo udanego początku notowań wyraźnymi spadkami cen kończyli sesję przedstawiciele branży ubezpieczeniowej. W dół poszły ceny papierów francuskiej AXA, brytyjskich Prudentiala i Avivy, niemieckich Allianza i Munich Re.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: na giełdach znów dominowały spadki