Europa na minusach, Korea Północna straszy inwestorów

PAP
opublikowano: 29-08-2017, 09:51
aktualizacja: 29-08-2017, 09:51

Na giełdach w zachodniej Europie spadki indeksów. "Aktywność rakietowa" Korei Północnej wystraszyła inwestorów, informują maklerzy.

Korea Płn. wystrzeliła we wtorek pocisk rakietowy, który przeleciał nad drugą co do wielkości japońską wyspą Hokkaido, po czym rozpadł się na części i wpadł do Oceanu Spokojnego.

Jak poinformował rzecznik rządu Japonii, Yoshihide Suga pocisk rakietowy wpadł do wód Oceanu Spokojnego w odległości 1180 km od przylądka Erimo położonego w południowo-wschodniej części wyspy Hokkaido. Suga zaznaczył, że żadna z trzech części wystrzelonego pocisku nie spadła po rozpadzie na terytorium Japonii.

"Wystrzeliwując pocisk w kierunku Japonii, KRLD stworzyła niezwykle poważne, niemające precedensu zagrożenie dla bezpieczeństwa Japonii" - ocenił Suga.

Kolejna próba balistyczna KRLD – poprzednia miała miejsce 26 lipca – wywołała ogromne zaniepokojenie w Japonii i w Korei Południowej. "Zrobimy wszystko, co tylko w naszej mocy, by chronić życie obywateli" – oświadczył premier Japonii Shinzo Abe bezpośrednio przed nadzwyczajnym posiedzeniem gabinetu, które zostało zwołane po otrzymaniu informacji o wystrzeleniu przez KRLD pocisku w stronę Japonii.

"Nie spodziewam się, że z tego może rozwinąć się wojna, ale zawsze taka sytuacja wywołuje wśród inwestorów wzrost awersji do ryzyka" - mówi Nescyn Presinede, zarządzający Rizal Commercial Banking Corp.

"Widać będzie wyprzedaż akcji, bo gracze rynkowi zwracają się do tzw. bezpiecznych przystani, jak amerykańskie obligacje skarbowe czy złoto" - dodaje.

Złoto drożeje we wtorek o 1,0 proc. do 1.320,92 USD za uncję.

"Napięcie związane z działaniami Korei Północnej utrzymuje się od kilku tygodni na wysokim poziomie. Teraz sytuacja stała się jeszcze poważniejsza" - ocenia zaś David Madden, analityk rynku w CMC Markets.

Inwestorzy znają już wskaźniki makro z Japonii, Niemiec i Francji.

W Japonii stopa bezrobocia w lipcu wyniosła bez zmian 2,8 proc., jak spodziewali się analitycy.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na wrzesień wyniósł zaś 10,9 pkt. wobec 10,8 pkt. miesiąc wcześniej - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK. Analitycy spodziewali się 10,8 pkt., bez zmian.

Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł tymczasem o 0,5 proc. w II kwartale 2017 r. kdk, podczas gdy w I kw. wzrósł również o 0,5 proc. - poinformował urząd statystyczny Insee w II wyliczeniu. Wcześniej spodziewano się, że PKB kdk wzrośnie o 0,5 proc.

W ujęciu rdr PKB Francji wzrósł w II kwartale o 1,7 proc., po wzroście w I kwartale o 1,1 proc. - podał Insee. Tu oceniano, że PKB wzrośnie w II kw. o 1,8 proc.

Wydatki konsumentów we Francji w lipcu w ujęciu mdm wzrosły zaś o 0,7 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu spadły o 0,7 proc. - podał Insee. Analitycy spodziewali się wzrostu wydatków mdm o 0,7 proc.

Rdr wydatki wzrosły o 2,1 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,7 proc. Tu oczekiwano wzrostu o 1,8 proc.

Tymczasem ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Huragan Harvey przygotowuje się do drugiego uderzenia na Teksas.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,57 USD, po zwyżce o 21 centów. Benzyna w dostawach na IX zdrożała o 2,77 centów do 1,74 USD za galon.

W środę Harvey, po nabraniu siły, ma po raz drugi uderzyć w okolicach granicy Teksasu z Luizjaną. Z powodu "działalności" Harvey'a z rynku ubyło 2,35 mln baryłek ropy dziennie.

Na rynku walutowym kurs euro zwyżkuje o 0,42 proc. do 1,2029 USD.

W Europie trzecia runda negocjacji na temat warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Tematami rozmów są zobowiązania finansowe, prawa obywateli oraz kwestia granicy między Irlandią i Irlandią Płn. Z tego powodu notowania brytyjskiego funta mogą być podatne na wahania.

We wtorek - czwartą sesję z rzędu - waluta Brytyjczyków umacnia się. GBP/USD zwyżkuje o 0,1 proc. do 1,2951 USD, po wzroście wcześniej do 1,2963 USD, najwyżej od 15 sierpnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu