Europa na zielono, zwyżkują futures

WST
opublikowano: 12-10-2009, 13:32

Trzy największe zachodnioeuropejskie parkiety udanie rozpoczęły nowy tydzień. Rośnie również wycena kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd, co sugeruje dodatnie otwarcie poniedziałkowego handlu na Wall Street.

Aktywność inwestorów jest nieco ograniczona. Wynika to z dwóch świąt. Pierwszym jest Dzień Sportu, który zamroził rynki w Japonii, drugim zaś Dzień Kolumba w Stanach Zjednoczonych. Co prawda za Atlantykiem giełda pracuje, ale wielu inwestorów zapewne wykorzysta święto do przedłużenia sobie weekendu.
W kalendarzu zabrakło dzisiaj istotnych danych makro. Z tego powodu uwaga inwestorów skupia się na doniesieniach ze spółek. Głównie na publikowanych raportach kwartalnych.

Kupujących na Starym Kontynencie wsparły dokonania Philipsa. Największy producent elektroniki użytkowej pozytywnie zaskoczył wypracowując w minionym kwartale zysk netto. Na czysto zarobił 174 mln EUR podczas gdy analitycy oczekiwali blisko 45-mln straty. Co równie istotne, wynik był tez zdecydowanie lepszy od ubiegłorocznego. Kurs akcji zwyżkuje momentami ponad 6,5 proc.

Wzięciem cieszą się walory przedstawicieli sektora finansowego. Przede wszystkim irlandzkich banków. Rosną notowania Allied Irish Banks oraz Bank of Ireland. Wzrost popytu to zasługa informacji o pozostaniu w koalicji partii Zielonych, co pozwoli na realizację programu wykupu złych długów. Jego wartość oceniana jest na bagatela 54 mld EUR.

Powody do zadowolenia mogą mieć udziałowcy ITV, największego prywatnego nadawcy na Wyspach Brytyjskich. W spółce doszło do zamiany na stanowisku prezesa. Dodatkowo analitycy Goldman Sachs podnieśli rekomendację dla tych walorów z „neutralnie” do „kupuj”.

Takiego szczęścia nie mają akcjonariusze dwóch gigantów browarniczych Carslberg i Heineken. W przypadku duńskiego producenta piwa na wycenie zaciążyła redukcja oceny inwestycyjnej przez JPMorgan Chase z „przeważaj” do „neutralnie. Z kolei holenderski browar spotkał się z negatywną oceną ze strony szwajcarskiego banku UBS, który obniżył rekomendację z „kupuj” do neutralnie”.

Około godziny 13.30 futures na indeks Dow Jones rosły o 0,58 proc, na S&P500 o 0,66 proc. zaś na Nasdaq o 0,59 proc.

Obóz byków na Wall Street znalazł wsparcie w wypowiedzi Larry Summers’a, doradcy prezydenta Obamy.Stwierdził on, że Stany Zjednoczone są na drodze do gospodarczego uzdrowienia, warunki na rynkach finansowych są stabilniejsze i pojawiły się pierwsze oznaki stabilizacji na rynku mieszkaniowym.

W przedsesyjnym handlu zwyżkuje kurs akcji General Electric, spółki która z uwagi na zaangażowanie w dużej liczbie branż, uznawana jest za swoisty barometr koniunktury panującej w amerykańskiej gospodarce. W dużej mierze aprecjacja jest pokłosiem wspomnianych wcześniej wyników Philipsa. GE opublikuje swoje rezultaty 16 października.

Po kolejnej zwyżce cen miedzi w górę idą notowania walorów Freeport na frankfurckiej giełdzie. Zwyżka nie omija też papiery Alcoa.

Zapowiada się też dobra sesja dla akcji Advanced Micro Devices. Największy rywal Intela otrzymał od specjalistów z UBS rekomendację „kupuj”. Wcześniej zalecali zachowanie neutralnej pozycji na tym walorze.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane