Europa: najlepsze dwa tygodnie na giełdach od 5 miesięcy

Marek Druś
opublikowano: 08-03-2002, 19:06

Dane o niższym niż oczekiwano bezrobociu w USA pozwoliły zakończyć wyraźnymi wzrostami piątkowe sesje na europejskich giełdach. Paneuropejski indeks blue chipów DJ Stoxx 50 zanotował przez dwa ostatnie tygodnie największy wzrost od 5 miesięcy.

Większość dużych europejskich spółek skorzystało w ciągu dwóch ostatnich tygodni z poprawy nastrojów, które wywołały wiadomości o lepszych niż oczekiwano wynikach amerykańskiej gospodarki.

Przez dwa minione tygodnie akcje Siemensa, największego niemieckiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego, zdrożały o 26 proc. Udziały największego na świecie towarzystwa ubezpieczeniowego, francuskiej AXA, zyskały w tym czasie 20 proc.

Mijający tydzień udany był również dla brytyjskiego Vodafone, największego na świecie operatora telefonii komórkowej. Piątkowy wzrost poprawił wycenę udziałów spółki w skali tygodnia do 8,2 proc. W tym samym czasie udziały Nokii, największego producenta komórek, zyskały 13 proc.

Największy jednodniowy wzrost od dwóch lat zanotowały akcje szwajcarskiego producenta leków, spółki Serono. Zdecydowało o tym dopuszczenie jej do dystrybucji jednego z leków na rynku amerykańskim.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: najlepsze dwa tygodnie na giełdach od 5 miesięcy