Europa planuje wsparcie pożyczkami firm poszkodowanych przez epidemię

opublikowano: 11-03-2020, 17:41

Europejskie firmy, które najmocniej ucierpią z powodu epidemii koronawirusa, będą mogły wystąpić o wielomilionowe pożyczki w ramach szykowanego programu wsparcia, donosi Reuters powołując się na anonimowych informatorów.

Projekt przewiduje udzielenie setek milionów euro tanich pożyczek dla małych firm, jak np. hotele, aby ochronić je i umożliwić przetrwanie okresu spadku sprzedaży spowodowanego przez epidemię. Ma to być główny filar oczekiwanej niecierpliwie przez biznes odpowiedzi europejskich rządów na obecny kryzys. Ma także uzupełniać inne działania wspierające, które w czwartek może ogłosić Europejski Bank Centralny.

Informatorzy Reutersa podkreślają, że projekt wciąż jest dyskutowany. Główną rolę ma odegrać Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Jedną z rozważanych opcji jest współpraca EBI z największymi europejskimi bankami w udostępnieniu tanich pożyczek biznesowi. Źródła Reutersa twierdzą, że obecnie trwają dyskusje z tymi bankami. Informują również, że aby w przypadku niewypłacalności pożyczkobiorców, zapobiec narażeniu EBI na osłabienie ratingu kredytowego, potencjalne straty mają być pokrywane z budżetu Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane