Czytasz dzięki

Europa rozważa wykorzystanie funduszu ratunkowego do walki ze skutkami epidemii

opublikowano: 17-03-2020, 10:29

Europejski Mechanizm Stabilności (ESM) ma niewykorzystane 410 mld EUR, poinformował kierujący nim Klaus Regling.

ESM powstał w szczytowym momencie kryzysu zadłużenia w celu ratowania krajów. Od 2018 roku, kiedy Grecja wyszła z programu pomocowego, nie był wykorzystywany. Obecnie rozważane jest wykorzystanie go do walki ze skutkami epidemii koronawirusa i zagrożeniem recesji w Europie.

Klaus Regling
Zobacz więcej

Klaus Regling fot. Bloomberg

- Mamy wiele rozwiązań i kilka z nich nigdy nie było użyte – podkreślał Regling po telekonferencji z ministrami finansów państw Unii Europejskiej.

Pożyczanie od EMS jest uwarunkowane spełnieniem określonych kryteriów, np. przeprowadzeniem reform, czy koniecznością wprowadzenia oszczędności. Wszystkie rządy UE przyznały jednak, że obecnie niezbędna jest ekspansyjna polityka fiskalna, pozwalająca firmom poradzić sobie z kryzysem płynności spowodowanym przez epidemię.

Według informacji przekazanej rządom przez Komisję Europejską, oczekuje na, że z powodu epidemii tempo wzrostu gospodarczego w 2020 roku może spaść poniżej zera i to nawet znacząco. Komisja podkreśla znaczenie skoordynowanej gospodarczej odpowiedzi państw Unii Europejskiej i jej instytucji dla złagodzenia skutków epidemii.

Choć szczegóły potencjalnej interwencji ESM nie są wciąż jasne, to jego zaangażowanie w obszarze euro pozwoliłoby Europejskiemu Bankowi Centralnemu rozpocząć program Bezpośrednich Transakcji Monetarnych (OMT), pozwalający mu na nieograniczone zakupy obligacji państw.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane