Europa schodzi na dalszy plan

SW
opublikowano: 28-08-2013, 00:00

Wśród polskich firm panuje moda na eksport do krajów spoza Unii Europejskiej. Jak podaje GUS, polski eksport za pierwsze półrocze 2013 r. do krajów rozwijających się skoczył o 22,4 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2012 r.

Eksport do krajów rozwiniętych wzrósł jedynie o 2,7 proc. Podobne wnioski płyną z danych o imporcie. W przypadku krajów rozwijających się odnotowano wzrost o 4,9 proc., podczas gdy import z krajów rozwiniętych, w tym z Unii Europejskiej, spadł (odpowiednio o 1,6 proc. i 3,4 proc.). Ten trend potwierdzają specjaliści Akcenty, firmy zajmującej się obsługą transakcji walutowych dla biznesu. W 2012 r. wolumen transakcji walutowych pomiędzy polskimi firmami a tymi z krajów rozwijających się wzrósł w Akcencie o 34 proc. w porównaniu z 2011 r. i wyniósł 296 510 340 USD. Rok 2013 również zapowiada się dobrze. Zdaniem Radosława Jaremy, dyrektora zarządzającego Akcenty, kraje rozwijające się będą coraz ważniejsze dla polskiego handlu zagranicznego. Zwraca szczególnie uwagę na eksport do Singapuru, Malezji i Republiki Korei. Jeśli chodzi o import, szczególnie duże znaczenie mają Chiny i Indie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu