Europa: spadek Ifo wywołał wyprzedaż akcji blue chipów

Marek Druś
25-04-2002, 12:33

Na europejskich giełdach panują fatalne nastroje. Zdecydowały o tym słabe wyniki przedstawione przez spółki oraz wiadomość o nieoczekiwanym spadku wskaźnika nastrojów niemieckiego biznesu.

Informacja o spadku wskaźnika Ifo była zaskoczeniem dla rynku, który spodziewał się jego siódmego z rzędu wzrostu w kwietniu. Rynek uznał, że może to oznaczać iż poprawa koniunktury gospodarczej na Starym Kontynencie będzie następować znacznie wolniej niż oczekiwano.

W dół poszły ceny europejskich blue chipów. Indeks Stoxx50 zanotował największy jednodniowy spadek od 14 tygodni. Szóstą sesję z rzędu tanieją akcje Nokii i Ericssona. Spadają kursy udziałów innych spółek z branży telekomunikacyjnej, m.in. Vodafone. Największy europejski operator komórkowy poinformował, że liczba jego klientów wzrosła w I kwartale o 1,3 mln. osób. Rynek spodziewał się lepszego wyniku. W dół poszła cena innych przedstawicieli branży, m.in. MMO2.

Spadają ceny udziałów spółek naftowych, m.in. BP, Total Fina Elf, Royal Dutch/Shell oraz Shell T&T. Spowodowały to wiadomości o spadku kursu ropy oraz największym w roku wzroście zapasów benzyn w USA.

Drożeją akcje Siemensa. Niemiecki koncern poinformował w środę, że jego kwartalny zysk wyniósł 1,28 mld EUR. Rynek oczekiwał, że sięgnie tylko 954 mln EUR.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europa: spadek Ifo wywołał wyprzedaż akcji blue chipów