Europa w dół, USA w górę

Marek Druś
23-08-2006, 00:00

Europejskie giełdy zaczęły wtorkowe sesje wzrostami, ale nastroje popsuła wiadomość o większym niż oczekiwano spadku sierpniowego wskaźnika zaufania niemieckich inwestorów. Po jego publikacji indeksy znalazły się poniżej poziomów ostatnich zamknięć. Wartość DJ Stoxx 600 zmieniała się minimalnie. Wśród 18 indeksów branżowych najmocniej rósł indeks spółek technologicznych. To jednak głównie skutek odreagowania poniedziałkowych spadków.

Największe straty notował sektor ubezpieczeniowy. Lider branży, niemiecki Allianz, znacznie tracił po obniżeniu rekomendacji przez CA Cheuvreux. Analitycy uznali, że szansa na dalszy wzrost kursu spółki jest niewielka po 17-procentowej zwyżce od połowy czerwca. Przecena spotkała także akcje Wienerberger. Największy na świecie producent cegieł poinformował o spadku kwartalnego zysku w związku ze wzrostem kosztów surowców. Spadła także wartość rynkowa Volkswagena. Pracownicy jego zakładów w Meksyku domagają się podwyżki płac i grożą strajkiem.

Sesje w USA rozpoczęły się niewielkimi wzrostami indeksów. Nastroje poprawiła stabilizacja notowań ropy. Inwestorzy czekali na wystąpienia szefów Fed w Atlancie i Chicago, licząc, że znajdą się w nich sygnały potwierdzające oczekiwanie na dłuższą przerwę w serii podwyżek stóp procentowych. Początek sesji był udany dla Toll Brothers. Jedna z największych spółek budowlanych osiągnęła kwartalny zysk wyższy niż oczekiwano. Inwestorzy zignorowali jednocześnie obniżenie jej prognozy rocznej. Zdrożały mocno akcje AMD. Największy rywal Intela zapowiedział osiągnięcie 30 proc. rynku mikroprocesorów do 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europa w dół, USA w górę