Europa w oczekiwaniu na najważniejsze wystąpienia w Jackson Hole

PAP
opublikowano: 25-08-2017, 10:00
aktualizacja: 25-08-2017, 10:00

Na zachodnioeuropejskich giełdach małe wzrosty i wyczekiwanie na popołudnie. W piątek najważniejsze wystąpienia podczas sympozjum bankierów centralnych w amerykańskim kurorcie Jackson Hole, informują maklerzy.

W Jackson Hole w piątek zaplanowano wystąpienia prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego i szefowej amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen.

Dla rynków ważne może okazać się przemówienie Yellen - o godz. 16.00. Jak wskazują analitycy może ono ujawnić więcej szczegółów dotyczących nastrojów panujących wśród członków Komitetu Otwartego Rynku, w szczególności po publikacji minutes z ostatniego posiedzenia Fed, które pokazały, że część z nich zaczyna mieć wątpliwości co do dalszej ścieżki zmian w polityce monetarnej.

Od godz. 21.00 przemawiać ma Mario Draghi - tu z kolei analitycy spodziewają się, że prezes EBC może unikać wypowiedzi sugerujących zacieśnienie polityki pieniężnej w strefie euro. Być może pojawią się wskazówki dotyczące ograniczenia skali programu luzowania ilościowego w 2018 r.

W Jackson Hole są obecni także m.in. Haruhiko Kuroda (prezes Banku Japonii), Jens Weidmann (prezes Bundesbanku), Benoit Coeuré (członek zarządu EBC) i Ben Broadbent (wiceprezes Banku Anglii).

Na rynku jest już końcowe wyliczenie PKB w Niemczech w II kw.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w II kwartale 2017 r. o 0,6 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Wstępnie spodziewano się wzrostu PKB kdk o 0,6 proc., po wzroście w I kw. o 0,7 proc.

W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 2,1 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 2,1 proc., po wzroście w I kw. o 2,1 proc.

Urząd statystyczny podał, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 0,8 proc. rdr po wzroście w I kw. o 3,2 proc. Tu oczekiwano wstępnie 0,8 proc.

O 10.00 inwestorzy poznają wskaźnik Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich. Będą to dane z sierpień.

O 14.30 z kolei Amerykanie podadzą dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA w lipcu.

Na rynku walutowym kurs euro spada o 0,12 proc. do 1,1785 USD, a indeks USD w górę o 0,1 proc. do 93,373.

Ropa WTI w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,76 USD, po zwyżce o 33 centy, czyli 0,7 proc. Zwyżka cen to reakcja na obawy o możliwy wpływ huraganu Harvey, który zbliża się do Teksasu, a tu znajduje się wiele rafinerii.

Złoto zyskuje 0,1 proc. do 1.287,15 USD za uncję. Miedź na LME w Londynie zwyżkuje o 0,6 proc. do 6.726,50 USD za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Europa w oczekiwaniu na najważniejsze wystąpienia w Jackson Hole