Europa wprowadza restrykcje, a koniunktura i tak kontynuuje odbicie

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 24-03-2021, 12:10

Wprowadzane w Europie restrykcje na czas Świąt Wielkanocnych w celu stłumienia rozprzestrzeniania się wirusa pogorszyły sentyment na europejskich parkietach, a niemiecki Dax zepchnięty został w kierunku 14500 pkt.

Największe obawy o przyszłość popytu widać było na rynku ropy naftowej, gdzie baryłka WTI zanurkowała wczoraj do 57 USD, po czym dziś obserwowane jest odreagowanie, ale w dalszym ciągu notowania pozostają poniżej 60 USD za baryłkę. Sytuację powinny poprawiać jednak opublikowane dziś wyśmienite dane PMI w strefie euro. Wskaźnik Composite odzwierciedlający aktywność krajów Eurolandu wzrósł do najwyższego poziomu od 8 miesięcy i wyniósł 52.5 pkt. wobec 49.1 pkt. przed miesiącem. Na taki stan rzeczy złożył się zdecydowany wzrost wskaźnika dla przemysłu do 62.4 pkt. z 57.9 pkt. odnotowanych w lutym, co jest najwyższym poziomem w historii badania. Indeks odzwierciedlający koniunkturę w sektorze usługowym wzrósł natomiast do 48.8 pkt. z 45.7 pkt. poprzednio. Oczywiście lokomotywą napędzającą odbicie krajów strefy euro pozostaje niemiecka gospodarka, gdzie wskaźnik obrazujący aktywność sektora przemysłowego wystrzelił do rekordowego poziomu 66.6 pkt. Dzisiejsze dane wskazują, że mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej udaje się kontynuować odbicie, co jest pozytywną informacją dla ryzykownych aktywów.

Wczorajsze przesłuchanie Powella oraz Yelen nie wniosło wiele, ale kolejne uspokajające komentarze dotyczące stonowanych perspektyw inflacji pozwoliły na cofnięcie rentowności amerykańskich dziesięciolatek do 1.6%, co również powinno wspierać inwestorów na rynku akcyjnym. Notowania S&P 500 odbijają dziś od 3900 pkt., a wzrostom w przypadku kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy przewodzi technologiczny Nasdaq.

Na rynku walutowym w ofensywie przed dzisiejszymi danymi PMI z USA pozostaje dolar, a kurs EURUSD spada na tegoroczne minima na 1.18. Jak na razie świetne dane z Eurolandu nie poprawiły wiele na rynku wspólnej waluty, bowiem odczyty z USA mogą okazać się jeszcze lepsze. Tam liczba nowych przypadków utrzymuje się w okolicach 50 tys. dziennie, a przypomnijmy, że w szczycie zachorowań dobijała do 300 tys. To w połączniu ze sprawnym postępem szczepień pozwala już na stopniowe otwieranie się niektórych biznesów. Dane PMI z Wielkiej Brytanii również znacząco przebiły oczekiwania rynkowe, a wskaźnik Composite wystrzelił do 56.6 pkt. z 49.6 pkt. odnotowanych przed miesiącem. Para GBPUSD jak na razie odbija od najniższych poziomów od początku lutego w oczekiwaniu na analogiczne dane z USA.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane