Europa wreszcie ruszyła na zakupy

RAV
opublikowano: 05-06-2009, 00:00

Sprzedaż detaliczna w Eurolandzie wzrosła o 0,2 proc. To pierwszy wynik na plusie od siedmiu miesięcy.

Sprzedaż detaliczna w Eurolandzie wzrosła o 0,2 proc. To pierwszy wynik na plusie od siedmiu miesięcy.

Żywność i napoje były w kwietniu głównymi produktami kupowanym przez Europejczyków. Popyt był tak duży, że po raz pierwszy od siedmiu miesięcy Eurostat zanotował wzrost sprzedaży detalicznej w strefie euro. W ujęciu miesięcznym sięgnął 0,2 proc. po spadku w marcu o 0,1 proc. Pozytywnie zaskoczyło też zestawienie roczne — sprzedaż przestała dramatycznie spadać. W kwietniu skurczyła się o 2,3 proc. po spadku o 3,4 proc. poprzednio.

We wszystkich krajach Unii Europejskiej sprzedaż zmniejszyła się o 1,4 proc. r/r, po spadku o 2,8 proc. miesiąc wcześniej.

— Być może obserwujemy pierwsze jaskółki ożywienia, ale z optymizmem musimy być ostrożni — ocenia Monika Kurtek, ekonomistka Banku BPH.

Jej zdaniem, aby mówić o poprawie, musimy poczekać na kolejne dane.

Podobnego zdania jest Wojciech Matysiak, ekonomista Banku BGŻ, który przewiduje jednak, że w kolejnych miesiącach możemy znów zaobserwować wzrosty.

— Europa nadal jest w fazie recesji, ale powoli zaczynamy wchodzić w fazę ożywienia —mówi ekonomista.

W zestawieniu Eurostatu dobrze wypadła Polska. Wśród krajów, z których spłynęły dane, zajęliśmy czwartą pozycję. Po uwzględnieniu czynników sezonowych sprzedaż nad Wisłą wzrosła o 1,2 proc. r/r.

— Jest szansa, że dzięki krajowemu popytowi Polska nadal będzie się wyróżniała na tle innych krajów Europy — uważa Monika Kurtek.

O osiągniętym przez Polskę wyniku może marzyć m.in. Słowacja. Tam spadek sięgnął aż 9,2 proc. r/r. Jeszcze gorsza sytuacja panuje na Łotwie, Litwie i w Estonii, gdzie sprzedaż skurczyła się odpowiednio o: 29,6, 19,5 i 18 proc.

Lepsze od Polski były tylko Szwecja (+3,7 proc.), Austria (+2,6 proc.) oraz Wielka Brytania (+2,4 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa wreszcie ruszyła na zakupy