Europa wybiera Warszawę

DI, PAP
opublikowano: 05-10-2009, 18:05

36 - tyle największych europejskich korporacji uznało Warszawę za najbardziej atrakcyjny cel ekspansji w  najbliższych 5 latach. 1. - to miejsce zajęła stolica Polski w tej kategorii według raportu Cushman&Wakefiled.

Spośród 34 europejskich miast Warszawa może w najbliższych pięciu latach oczekiwać największego napływu firm zagranicznych. Stolica zdystansowała m.in. Moskwę, Bukareszt, Paryż i Londyn. W rankingu miast najlepszych na ulokowanie działalności gospodarczej już dziś Warszawa zajęła jednak dopiero 23. miejsce - wynika z corocznego badania "European Cities Monitor" firmy Cushman & Wakefield.

Badanie zaprezentowano w poniedziałek w stołecznym Ratuszu.

W porównaniu do ub.r. Warszawa awansowała w rankingu o jedną pozycję, jednak wynik ten jest o 5 miejsc gorszy niż w 2006 r. Miasta, które znalazły się w tym roku w czołówce to Londyn, Paryż i Frankfurt; tak samo było rok temu i w 1990 r. W ciągu ostatnich 20 lat do pierwszej dziesiątki awansowały miasta hiszpańskie - Barcelona i Madryt, swoje wyniki poprawiły też wszystkie najważniejsze miasta w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak uznał jednak podczas konferencji, że Warszawa jest dobrze oceniana przez przedsiębiorców. W jego ocenie ma to związek m.in. z realizacją w mieście największych od lat inwestycji. Podkreślił także znaczenie stabilnych rozwiązań podatkowych oraz dobrej sytuacji ekonomicznej Polski, która jako jedyny kraj w Europie może obecnie pochwalić się dodatnim wzrostem gospodarczym.

Wśród czynników mających wpływ na ulokowanie działalności gospodarczej najwięcej ankietowanych wskazało na łatwy dostęp do rynków i klientów (60 proc.) - w tej kategorii Warszawa zajęła 19. pozycję (od 2008 r. spadek o cztery pozycje), 57 proc. wskazało na dostępność wykwalifikowanych pracowników (Warszawa na 23. miejscu; wzrost o dwie pozycje), a 54 proc. na jakość usług telekomunikacyjnych (29. miejsce; awans o dwa miejsca).

Mocnymi stronami Warszawy są wartość powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu i klimat tworzony przez rząd - w obu tych kategoriach zajęła w tegorocznym rankingu 3. pozycję. Wysoko w rankingu stolica znalazła się także ze względu na koszt zatrudnienia pracowników (4. miejsce) i dostępność powierzchni biurowej (8. miejsce). Gorzej przez potencjalnych inwestorów oceniane są m.in. transport w obrębie miasta (29. miejsce w rankingu) i różnorodność językowa (23. pozycja).

Warszawa uznana została przez przedsiębiorców za miasto, które dobrze się promuje - odpowiedzi takiej udzieliło 10 proc. ankietowanych. Lepsze były w tym Barcelona (17 proc.), Londyn (14 proc.), Berlin (13 proc.), Madryt i Praga (po 12 proc.) oraz Paryż (11 proc.). Więcej wskazań niż w ubiegłych latach dotyczyło także znajomości Warszawy jako lokalizacji biznesowej (21 proc.; w 1990 r. 15 proc.).

Jak powiedział Andrzej Loster z Cushman & Wakefield, Warszawa od kilku lat znajduje się w ścisłej czołówce miast, jeśli chodzi o planowaną przez przedsiębiorców ekspansję działalności, co przekłada się m.in. na wzrost dostępnej w mieście powierzchni biurowej. "W 2002 r. było w Warszawie nieco ponad 1,5 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, w tej chwili jest to 3,2 mln m kw., a pustostanów jest mniej niż przed siedmioma laty" - powiedział.

Ocenił także, że w najbliższych latach Warszawa może liczyć na poprawę rozpoznawalności wśród inwestorów i dalszego awansu w rankingu, m.in. z powodu organizacji mistrzostw Euro 2012. "Raport pokazuje, że duże wydarzenia sportowe wpływają na poprawę atrakcyjności i poprawę pozycji w rankingu" - powiedział.

Pytani o to, co w ciągu najbliższych 10 lat będzie miało wpływ na działalność gospodarczą, przedsiębiorcy najczęściej wskazywali wyniki gospodarki europejskiej (24 proc.), kryzys globalny lub dostępność finansowania (15 proc.) i wzrost gospodarczy krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości. Powstała w 1917 r., działa w 58 krajach. Raport "European Cities Monitor" przedstawia rezultaty badań pięciuset największych pod względem liczby zatrudnionych pracowników i rocznych obrotów firm z dziewięciu krajów w Europie. Oparty jest na wywiadach z ich kadrą menedżerską i członkami zarządów. Powstaje od 1990 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane