Europa: wyniki spółek determinują nastroje na rynkach

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 26-02-2004, 14:05

W trakcie dzisiejszych sesji na giełdach zachodnioeuropejskich przeważają zwyżki. Inwestorzy wrócili do kupna akcji po pozytywnych doniesieniach zza oceanu, gdzie wczorajsze sesje zakończyły się na plusach. O nastrojach na większości spółek decydują reakcje na publikowane wyniki.

Francuski ubezpieczyciel Axa zanotował wyniki lepsze od oczekiwanych. Kurs po wyskoku do góry na początku sesji, niwelował zyski w efekcie realizacji zysków. Na mocnym plusie utrzymuje się niemiecki Allianz po informacji o sprzedaży połowy posiadanych udziałów w firmie HeidelburgCement.

Mieszane nastroje panują w europejskim sektorze bankowym. Z jednej strony ostrą przecenę zanotował Abbey National, którego strata była wyższa od oczekiwanej przez analityków. Zniżką zareagował kurs HVB, drugiego banku w Niemczech, który planuje emisję o wartości do 3 mld euro. Bank miał w ubiegłym roku gigantyczną stratę rzędu 2,6 mld euro.

Munich Re, który posiada 25,7 proc. HVB zapowiedział, że nie obejmie akcji w nowej emisji.

RWE, niemiecka grupa energetyczna, przekazała pomyślne wieści o wyniku finansowym. Kurs skoczył do góry o około 3 proc. Spółka planuje również sprzedaż RWE Umwelt, zajmującej się recyklingiem.

Kurs Nestle, szwajcarskiej grupy spożywczej, zniżkował po tym jak przychody firmy okazały się niższe od rynkowych oczekiwań. Tymczasem nadspodziewany wzrost zysku Lafarge podciągnął kurs tej firmy o blisko 2 proc.

Liderem wzrostów, wśród firm wchodzących w skład indeksu frankfurckiej giełdy - DAX było Metro. Sieć hipermarketów zanotowała wzrost po tym jak Morgan Stanley podniósł rekomendację wskazując na rosnące prawdopodobieństwo konsolidacji rynku niemieckiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

PO , Firma , Firmy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: wyniki spółek determinują nastroje na rynkach