Europa zwalnia tempo, złoty znów traci

Katarzyna Bańka
opublikowano: 09-09-2011, 00:00

Głównym wydarzeniem czwartku były wystąpienia Jean-Claude’a Tricheta, szefa ECB, i Baracka Obamy, prezydenta USA. Jean-Claude Trichet po posiedzeniu ECB zasygnalizował, że w II kwartale wzrost gospodarczy w Eurolandzie zwolnił, a w latach 2011-12 będzie niższy, niż zakładano. Rynki zareagowały wyprzedażą euro i ucieczką do dolara. Nie na długo, bo ważniejsze dla inwestorów były nocne wystąpienia prezydenta USA poświęcone gospodarce. Barack Obama miał na nim przedstawić plan wsparcia amerykańskiej gospodarki i ożywienia sytuacji na rynku pracy.

Złoty tracił wczoraj zarówno w stosunku do euro, jak i dolara. Notowania EUR/PLN przetestowały szczyty z maja 2010 r. (4,25 zł), jednak na sesji europejskiej zabrakło siły do trwałego pokonania tego poziomu. Jeżeli jednak po wystąpieniu prezydenta USA nie poprawią się znacząco, inwestorzy zapewne ponowią atak na tę barierę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Bańka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu