Europarlament przestrzega przed próbami zmian umowy UE-Ukraina

PAP
opublikowano: 18-09-2014, 14:55

Parlament Europejski przyjął w czwartek w Strasburgu rezolucję, w której przestrzega przed próbami wprowadzania pod presją Rosji zmian do umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Wzywa też do zwiększenia wsparcia dla rolników, dotkniętych rosyjskim embargiem.

W rezolucji europosłowie oświadczają, że układ stowarzyszeniowy między Unią a Ukrainą "nie powinien zostać zmieniony i nie będzie zmieniony", czemu PE dał wyraz ratyfikując umowę 16 września. Europarlament wzywa kraje Unii, by jak najszybciej zakończyły ratyfikację umowy.

Do wprowadzenia zmian do porozumienia dąży Rosja, twierdząc, że zagrozi ono jej interesom gospodarczym. W wyniku trójstronnych konsultacji między Ukrainą, UE a Rosją postanowiono odłożyć tymczasowe wdrażanie zapisów umowy dotyczących wolnego handlu do końca 2015 r.

Europarlament uważa, że mimo odroczenia wdrażania zapisów umowy, nadchodzące miesiące "powinny zostać wykorzystane do przeprowadzenia koniecznej transformacji i modernizacji systemu politycznego, gospodarki i społeczeństwa Ukrainy zgodnie z programem stowarzyszeniowym".

Przyjęte we wtorek przez parlament ukraiński ustawy o specjalnym statusie dla opanowanych przez separatystów rejonów Donbasu oraz o amnestii dla separatystów PE uznaje za "istotny wkład w złagodzenie konfliktu w ramach wdrażania pokojowego planu opracowanego przez prezydenta Ukrainy". Europosłowie z zadowoleniem przyjmują podpisane w Mińsku porozumienia o zawieszeniu broni, ale obawiają się, że może być to "jedynie pretekst dla wojsk rosyjskich do przegrupowania się w celu kontynuowania ofensywy".

Jednocześnie PE popiera zaostrzenie przez UE sankcji gospodarczych wobec Rosji oraz wzywa kraje unijne, by rozważyły wykluczenie Rosji ze współpracy w dziedzinie cywilnych zastosowań energii jądrowej oraz z systemu Swift. Parlament apeluje tez do państw UE, by odwołały planowane umowy z Rosją, dotyczące sektora energetycznego, łącznie z Gazociągiem Południowym (South Stream).

Rosyjskie sankcje odwetowe wobec Unii PE uważa za nieusprawiedliwione. Zdaniem europosłów należy zwiększyć środki finansowe, przeznaczone na łagodzenie skutków nałożonego przez Rosję embarga na produkty rolno-spożywcze z UE. Należy rozważyć - uważa PE - wykorzystanie na ten cel funduszy UE "innych niż fundusze rolne, gdyż kryzys nie wynika z niedoskonałości rynku lub niesprzyjających warunków pogodowych, lecz ma przede wszystkim charakter polityczny".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane