Europę czeka kolejna fala upałów i wyzwanie dla infrastruktury energetycznej

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 08-08-2022, 12:01
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W tym tygodniu północno-zachodnia i środkowa część Starego Kontynentu zmierzy się z kolejną falą upałów. Będzie to kolejny trudny okres dla nadwerężonego już wysokimi temperaturami systemu energetycznego w Europie - pisze Bloomberg.

fot. Francesca Volpi/Bloomberg

Według Maxar Technologies LLC gorące powietrze szczególnie da się we znaki mieszkańcom wysp brytyjskich, Francji i Niemiec. Synoptycy spodziewają się w piątek w tych miejscach nawet 36 stopni Celsjusza. - Ciepło zwiększy zapotrzebowanie na chłodzenie, pogarszając już suche warunki, które szkodzą uprawom i wymuszają ograniczenia zużycia wody - zauważa agencja.

Ekstremalne upały powodują, że sytuacja w Europie z dnia na dzień staje się coraz gorsza. Aż 93 z 96 departamentów we Francji nakłada na swoich mieszkańców ograniczenia w korzystaniu z wody, a w ponad 100 miastach, tej pitnej nie ma w ogóle.

Czytaj więcej: Francja: Rząd powołuje specjalną grupę. Ma walczyć ze skutkami suszy.

Francuskie zbiory kukurydzy prawdopodobnie spadną w tym roku o 19 proc. z powodu gorącej i suchej pogody.

Panująca susza i niski poziom wody w rzekach powoduje, że żegluga na międzynarodowych kanałach takich jak Ren jest utrudniona lub praktycznie niemożliwa. Cieki wodne stanowią też ważny element w funkcjonowaniu infrastruktury energetycznej, w tym elektrowni jądrowych.

We Francji regulatorzy udzielili spółce Electricite de France SA tymczasowego zwolnienia dla pięciu elektrowni jądrowych z odprowadzania gorącej wody do rzek, które mogą naruszać normy środowiskowe, ponieważ kraj zmaga się z kryzysem energetycznym - donosi Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane