Europejczycy nadal chcą oszczędzać

opublikowano: 21-11-2016, 10:18

Większość Europejczyków wciąż jest gotowa wpłacać pieniądze na konta oszczędnościowe pomimo iż dostają od nich niemal zerowe odsetki.

To wniosek z badania przeprowadzonego w Europie przez Intrum Justitia, największą na kontynencie firmę windykacyjną.

Zobacz więcej

Grzegorz Kawecki

- Po kryzysie finansowym ludzie czuli potrzebę, nawet jeśli dysponowali niewielkimi środkami, stworzenia jakiegoś rodzaju zabezpieczenia – tłumaczy prezes Mikael Ericson. – To nie mogło być spowodowane tym, że ludzie chcieli oszczędzać, bo banki oferowały fantastyczne zwroty, więc musiało wynikać z potrzeby bezpieczeństwa, kiedy ma się pieniądze w banku – dodał.   

Około 69 proc. Europejczyków trzyma oszczędności w bankach, wynika z badania Intrum Justitia przeprowadzonego w 21 krajach na grupie 21 tys. ludzi. 26 proc. Europejczyków preferuje trzymanie zaoszczędzonych pieniędzy w gotówce, a 16 proc. w akcjach. 14 proc. wybiera fundusze inwestycyjne, a 8 proc. woli nieruchomości. Taki sam odsetek wybrało obligacje.

Co ciekawe, w Danii i Szwecji, gdzie stopy procentowe banków centralnych są ujemne, prawie 80 proc. ludzi trzyma oszczędności na rachunkach w bankach. We Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii odsetek ten przekracza 80 proc.

Badanie Intrum Justitia pokazało także jak niepewna jest sytuacja finansowa Europejczyków po upływie prawie pięciu lat od kryzysu zadłużenia na Starym Kontynencie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy około 44 proc. Europejczyków miało problem z terminową zapłatą przynajmniej jednej należności. W Grecji było najgorzej, gdzie odsetek takich gospodarstw domowych wynosił 76 proc.

Zapytany, czy gospodarstwa domowe robiłyby lepiej gdyby podejmowały większe ryzyko w celu osiągnięcia większych zwrotów z oszczędności, Ericson podkreślił wagę bezpieczeństwa finansowego.

- Osobiści uważam, że powinno być się konserwatywnym jeśli chodzi o oszczędności i mieć pewność, że zawsze odzyska się swój kapitał – powiedział. – Podstawowe oszczędności powinny być tak uplasowane, aby nie ryzykować kapitałem, a w obecnym otoczeniu niskich stóp nie powinno być zbytnich obaw, jeśli nie uzyskuje się żadnych odsetek na rachunku – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu