Europejscy gracze poprawili zgłaszanym popytem wyceny linii lotniczych i producentów aut

26-08-2004, 18:12

W bardzo dobrych humorach kończyli sesję europejscy inwestorzy. Największe giełdy Starego Kontynentu odnotowały bowiem silne wzrosty. W aprecjacji pomogły dalsze spadki cen ropy. Z przebiegu sesji można było wywnioskować, że inwestorzy zupełnie nie przejęli się doniesieniami o znacznym ograniczeniu eksportu ropy z Iraku, gdzie znowu doszło do terrorystycznych ataków na rurociągi.

Straty odrabiały linie lotnicze. Jeszcze kilka dni temu znajdowały się po przeciwnej stronie rynku, a ich papiery taniały z powodu obaw i ostrzeżeń związanych z negatywnym wpływem rekordowych cen paliw na wyniki operatorów. Szczególnie dobrze zaprezentowali się tani przewoźnicy. Walory easyJet zwyżkowały o ponad 7 proc. Z kolei ponad 4 proc. wzrosła wycena papierów Rynair. Równie wysoki zysk przyniosły walory SAS. Trzej najwięksi potentaci światowi, British Airways i Air France oraz niemiecka Lufthansa dodały do swojej wyceny po blisko 3 proc.

Zwyżkami zakończyły się też kwotowania walorów spółek motoryzacyjnych. Papiery piątego na świecie koncernu samochodowego DaimlerChrysler, największego europejskiego producenta Volkswagen a także koncernów francuskich – Renaulta i Peugeota zyskały po około 0,5 proc.

Publikacja lepszych od prognoz analityków wyników kwartalnych wzmocniła kurs akcji grupy reasekuracyjnej Swiss Re oraz holendersko-belgijskego banku Fortis.

Niemile za to zaskoczył holenderski Royal Ahold – właściciel sieci supermarketów, który poinformował o ponad dwukrotnie niższym od oczekiwań specjalistów zysku netto w II kwartale. Nie dziwi więc blisko 7-proc. korekta kwotowań papierów spółki na giełdzie w Amsterdamie.

Ostatecznie, czwartkowe notowania w Londynie przyniosły 1-proc. wzrost indeksu FTSE. O tyle samo wzrósł paryski CAC40. Najlepiej było we Frankfurcie, gdzie DAX zyskał 1,20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europejscy gracze poprawili zgłaszanym popytem wyceny linii lotniczych i producentów aut