Europejscy inwestorzy szykują się na gorsze czasy

opublikowano: 22-11-2007, 20:01

Europejskie giełdy odrobiły część strat po  ostatniej wyprzedaży. DJ Stoxx 600 zyskał 0,8 proc., ale jest o 2 proc. niżej niż rok temu.

Na zamknięciu główne indeksy w Paryżu i Frankfurcie rosły po ok. 0,6 proc. W Londynie aż o 1,4 proc. Z 18 indeksów branżowych rosła wartość 15. Obawy dalszego pogorszenia koniunktury gospodarczej spowodowały, że nadal taniały akcje spółek surowcowych. Indeks branży stracił najwięcej, 0,55 proc. Inwestorzy kupowali natomiast akcje spółek farmaceutycznych i użyteczności publicznej, które uważane są za najbezpieczniejsze w spadkowej fazie cyklu koniunkturalnego. Indeks branży ochrony zdrowia, w skład którego wchodzą najwięksi europejscy producenci leków, wzrósł w czwartek o 4 proc. Citigroup podwyższył rekomendację branży zwracając uwagę, że tworzące ją spółki są tanie. Indeks branży jest 12 proc. niżej niż rok temu. Akcje GlaxoSmithKline, największej europejskiej spółki farmaceutycznej, zdrożały o ponad 5 proc. Największy szwajcarski producent leków, Novartis, zdrożał o 3,5 proc., a największy w Niemczech Bayer, o prawie 4 proc. Indeks spółek użyteczności publicznej wzrósł o 1,7 proc. Najmocniej, aż o 13 proc. poszedł w górę kurs Kelda Group. Brytyjska spółka wodociągowa ujawniła, że otrzymała ofertę przejęcia, za którą stoją podmioty zależne od Citigroup i HSBC.
MD 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Europejscy inwestorzy szykują się na gorsze czasy