Europejscy inwestorzy wystraszyli się danych z USA

(Artur Szymański)
opublikowano: 18-02-2005, 15:27

Inwestorzy na zachodnioeuropejskich giełdach sprzedażą akcji zareagowali na gorsze od prognoz dane z USA. Indeksy giełd Eurolandu cofnęły się spod dziennych szczytów po tym jak okazało się, że wartość bazowa wskaźnika wzrostu cen skoczyła o 0,8 proc. przy prognozach wzrostu o 0,2 proc.

Inwestorzy na zachodnioeuropejskich giełdach sprzedażą akcji zareagowali na gorsze od prognoz dane z USA. Indeksy giełd Eurolandu cofnęły się spod dziennych szczytów po tym jak okazało się, że wartość bazowa wskaźnika wzrostu cen skoczyła o 0,8 proc. przy prognozach wzrostu o 0,2 proc.

Zrodziło to obawy, że nie zostanie przerwana seria podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, na co liczyli inwestorzy. Rozczarowanie jest duże. Przykładowo niemiecki DAX zyskujący przed publikacją danych około 0,4 proc. z miejsca zjechał na minus.

Najmocniejszym dziś sektorem są spółki naftowe, którym pomaga drożejąca ropa naftowa. Wzrost cen surowca wywołały obawy czy wzrastający popyt zostanie w pełni zaspokojony jeśli OPEC zdecyduje się na ograniczenie wydobycia. Drożeją akcje Totala, Statoila, Royal Dutch Shell, natomiast traci kurs BP.

W wyniku wzrostu ceny miedzi na londyńskiej Giełdzie Metali w górę poszły też kursy spółek ją wydobywających. Miedź jest najdroższa od trzech miesięcy. Cieszą się z tego posiadacze walorów Bhp Billiton – największego koncernu wydobywczego świata, Rio Tinto - światowego numeru trzy, jak również Antofagasta - właściciela trzech kopalni w Chile. Ta ostatnia spółka doczekała się także podniesienia wyceny swych akcji przez analityków Deutsche Banku.

Powody do zadowolenia mają także właściciele akcji KarstadtQuelle, niemieckiej sieci domów towarowych. Kurs skoczył ponad 6 proc. po tym jak Merrill Lynch podwyższył rekomendację ze “sprzedaj” do “neutrlanie”. Pinault-Printemps-Redoute z kolei drożeje o 3 proc. po podniesieniu zalecenia inwestycyjnego do „powyżej rynku” z „neutralnie” przez CSFB.

Specjaliści UBS podwyższyli rekomendację do „kupuj” dla akcji Syngenta, szwajcarskiego producenta artykułów agrochemicznych. Walory Cairn Energy drożeją o ponad 4 proc. również dzięki podniesieniu rekomendacji z „dodawaj” do „kupuj” przez ABN Amro. Niemiecki Merck natomiast idzie w górę o 4 proc. po tym jak Deutsche Bank zdecydował się podnieść zalecenie z “trzymaj” do “kupuj”.

Micronas Semiconductor, szwajcarski producent chipów w piątek kontynuuje złą passę z poprzedniego dnia, kiedy to poinformował o spadku zysku netto na skutek spadku popytu na chipy do komputerów. Zaraz po tym spółka doczekała się obniżenia rekomendacji z „neutralnie” do „poniżej rynku” przez CSFB. Tracą na wartości akcje Yara International, największego na świecie producenta nawozów, który zaproponował niższą od oczekiwań dywidendę za 2004 r. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane