Europejski bank „prał” pieniądze z handlu narkotykami

opublikowano: 08-02-2018, 15:01
aktualizacja: 08-02-2018, 15:04

Holenderski Rabobank został złapany na „praniu” pieniędzy meksykańskich karteli narkotykowych. Został za to ukarany w USA grzywną wysokości 369 mln USD.

Rabobank miał godzić się na składanie na depozytach jego niewielkiego oddziału w Kalifornii setek milionów dolarów niewiadomego pochodzenia, a nastąpnie wypłacenie ich poprzez przelewy, czeki czy w gotówce, ogłosił amerykański Departament Sprawiedliwości.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Rabobank przyznał się do winy w związku z oskarżeniem o utrudnianie śledztwa, co miało pozwolić mu uniknąć kar nałożonych „za niemal identyczne wykroczenia” w 2006 i 2008 roku. 

- Kiedy Rabobank zorientował się, że znaczna liczba transakcji jego klientów wskazywała na międzynarodowy handel narkotykami, zorganizowaną przestępczość i pranie brudnych pieniędzy, wolał odwrócić wzrok i ukryć niedostatki swojego programu mającego przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy – ogłosił John Cronan z Departamentu Sprawiedliwości,.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, money.cnn.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Europejski bank „prał” pieniądze z handlu narkotykami