Europejski gigant przejmie Westfield za 24,7 mld USD

opublikowano: 12-12-2017, 16:04
aktualizacja: 12-12-2017, 16:08

Unibail-Rodamco, największa grupa deweloperska w Europie, zgodziła się kupić właściciela centrów handlowych Westfield Corp. oferując 16 mld USD, donosi Reuters. Wliczając zadłużenie, transakcja może mieć wartość 24,7 mld USD. To największe przejęcie w historii australijskich firm.

Branża handlowa zmaga się z wyzwaniami ze strony sklepów internetowych, na czele z Amazonem, a umowę Westfield ocenił jako "bardzo atrakcyjną" dla akcjonariuszy.

Jedno z centrów handlowych Westfield
fot. Bloomberg

Dotychczasowe dokonania  Unibail-Rodamco sprawiają, że jest on naturalnym domem dla dziedzictwa marki i biznesu Westfield - stwierdził Frank Lowy, miliarder, prezes i współzałożyciel powstałej w 1960 r. grupy Westfield.

Umowa zapewnia ekspozycję europejskiego giganta deweloperskiego na Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię, gdzie Westfield jest właścicielem i operatorem 35 centrów handlowych, w tym w Londynie. Firma była pionierem w przebudowie amerykańskich centrów handlowych, łącząc tradycyjne sieci handlowe z nietypowymi sklepami, takimi jak ekskluzywne bary spożywcze, ekskluzywne restauracje, czy bary, kina i butiki.

Firma Unibail-Rodamco,  jest mocno obecna  w strefie euro i koncentruje się na dużych obiektach z dużą ilością klientów, wyróżniając się najemcami, takimi jak Apple, Zara i Primark

Udziałowcy Westfield otrzymaliby gotówkę i akcje w wysokości 7,55 USD, co stanowi 18 proc. premię na akcję w stosunku do ceny z zamknięcia sesji 11 listopada. 

Unibail-Rodamco, utworzone w 2007 roku w wyniku fuzji francuskiego Unibaila i holenderskiego Rodamco, oświadczyło, że odnowi swoje centra handlowe za pomocą czerwonego logo Westfielda i stworzy światowego lidera o wartości 72 mld USD brutto na 27 rynkach detalicznych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane