Europejski rynek akcji na niewielkim minusie

opublikowano: 25-11-2022, 11:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 traci w piątek 0,1 proc. Spadają kursy 62 proc. spółek wchodzących w skład indeksu.

Inwestorzy dowiedzieli się w piątek, że gospodarka Niemiec wzrosła w trzecim kwartale mocniej niż oczekiwano. Niemiecki resort gospodarki wciąż jednak oczekuje recesji krajowej gospodarki w czwartym kwartale obecnego i pierwszym przyszłego roku. Rentowności obligacji w Europie spadają. Krzywa rentowności Niemiec jest najmocniej odwrócona od 30 lat. Główny strateg UBS Investment Bank ostrzegł, że recesja globalnej gospodarki w przyszłym roku będzie „na cal głęboka, ale na milę długa”.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Podaż przeważa w 16 z 19 głównych segmentach rynku akcji. Najmocniej tanieją akcje dostawców dóbr codziennego użytku (-0,5 proc.), detalistów (-0,8 proc.) i spółek nieruchomości (-1,8 proc.). Popyt przeważa w segmentach użyteczności publicznej (0,1 proc.), telekomunikacji (0,1 proc.) i energii (1,1 proc.).

W Londynie FTSE100 rośnie o 0,3 proc., a najmocniej drożeją akcje koncernów naftowych Shell (1,75 proc.) i BP (1,6 proc.). W Paryżu CAC40 spada o 0,2 proc. Spadają kursy 22 z 40 spółek z indeksu, najmocniej tanieją akcje Eurofins Scientific (-1,4 proc.). We Frankfurcie DAX traci 0,15 proc. 26 z 40 niemieckich blue chipów notuje spadek wartości. Największy, internetowy sklep odzieżowy Zalando (-2,4 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane