Czytasz dzięki

Europejski rynek akcji najniżej od 2 lat

opublikowano: 06-12-2018, 12:54

Aresztowanie córki założyciela chińskiego Huawei w celu jej ekstradycji do USA wywołało wśród inwestorów duże obawy pogorszenia relacji amerykańsko chińskich, pisze Reuters.

Meng Wanzhou, dyrektor finansowa Huawei została zatrzymana w Kanadzie na wniosek USA w związku z oskarżeniem spółki o łamanie sankcji.

Stoxx 600 przez ostatnie dwa lata
Zobacz więcej

Stoxx 600 przez ostatnie dwa lata

Inwestorzy uważają, że może oznaczać to wznowienie i eskalację wojny handlowej między USA i Chinami. Paneuropejski STOXX 600 spadał w czwartek najniżej od grudnia 2016 roku. Obecnie traci ponad 2 proc. Wartość indeksu spada już trzecią sesję z rzędu.

- Inwestorzy znów są w nastrojach skłaniających do unikania ryzyka – powiedział Russ Mould, kierujący inwestycjami w AJ Bell. – Rynek obawia się wielu rzeczy: spowolnienia globalnego wzrostu, rosnących stóp procentowych i wojny handlowej USA i Chin – powiedział.  

DAX, indeks niemieckich blue chipów, których wyniki zależą w znaczącym stopniu od eksportu, spada o 2,2 proc. Tanieją drożejące w środę akcje sółek motoryzacyjnych. Akcje Daimlera tracą ponad 3 proc. wartości.

Odwrót widoczny jest także w segmencie IT. Dostawca Huawei, STMicro, traci ok. 5 proc. wartości. Inny przedstawiciel branży półprzewodnikowej, AMS, spada o 6 proc., a Dialog Semi traci prawie 3 proc. Korzystają europejscy rywale chińskiej spółki w Nokia i Ericsson, które według Neila Camplinga z Mirabaud Securities będą mogły stworzyć na zachodnich rynkach duopol w obszarze wyposażenia sieci 5G.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane