Europejski rynek akcji najwyżej od 10 miesięcy

opublikowano: 28-12-2020, 19:09

Koniec niepewności dotyczącej wsparcia gospodarki USA oraz warunków brexitu, a także rozpoczęcie szczepień na COVID-19, pomogły europejskiemu rynkowi akcji wspiąć się w poniedziałek najwyżej od 10 miesięcy, informuje Reuters.

Paneuropejski indeks rynku akcji wrósł o 0,7 proc. To jego czwarta zwyżka z rzędu. Giełda w Paryżu wzrosła o 1,2 proc., a w Madrycie o 0,5 proc. Rekordową wartością kończyła dzień giełda we Frankfurcie, której główny indeks pokazał 1,5 proc. zwyżki. Gwiazdą sesji była spółka Delivery Hero, zajmująca się dostarczaniem jedzenia. Jej akcje zdrożały o 9,1 proc., najmocniej w STOXX 600, po tym jak ogłosiła iż spełni warunek otwierający drogę do przejęcia w Korei Południowej. Niemiecką giełdę ciągnęły w górę także rosnące kursy spółek motoryzacyjnych, których ważnymi klientami są brytyjskie firmy branży.

Reuters przypomina, że od dołka w marcu STOXX 600 wzrósł o prawie 43 proc. Mimo to zmierza do zakończenia roku wartością o 4 proc. niższą niż w momencie jego rozpoczęcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane