Europejski rynek akcji najwyżej od trzech tygodni

opublikowano: 30-03-2023, 10:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 rośnie w pierwszej fazie czwartkowego handlu o 0,8 proc. i ma największą wartość od 9 marca. Drożeje ponad 90 proc. spółek z indeksu.

W środę europejski rynek akcji zanotował największy wzrost od ponad tygodnia. Dobre nastroje utrzymują się także w pierwszej fazie czwartkowej sesji. Przyczyniły się do tego wzrosty na giełdach w USA, dzięki którym S&P500 wrócił powyżej 4000 pkt., a Nasdaq 100 osiągnął „rynek byka”. Poprawiły nastroje także wiadomości o niespodziewanym kwartalnym zysku operacyjnym szwedzkiego H&M, drugiej na świecie sieci sklepów odzieżowych, jak i zaskakująco dużym spadku inflacji w Hiszpanii w marcu, co jest dobrym prognostykiem przez piątkowym raportem o dynamice cen w strefie euro.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Popyt przeważa w 18 z 19 głównych segmentach Stoxx Europe 600. Najmocniej drożeją banki (1,8 proc.), spółki handlu detalicznego (2,9 proc.) i nieruchomości (3,2 proc.). Najsłabsze wzrosty notują segmenty dóbr osobistych i gospodarstwa domowego oraz telekomunikacyjny (po 0,2 proc.). Jako jedyny na minusie jest segment spożywczy (-0,2 proc.).

W Londynie FTSE100 rośnie o 0,5 proc. i podobnie jak wczoraj najmocniej rośnie kurs Ocado Group (7,1 proc.), zajmującego się internetowym handlem detalicznym.

W Paryżu CAC40 idzie w górę o 0,9 proc. Drożeją akcje 36 z 40 spółek z indeksu. Liderem wzrostów jest Unibail-Rodamco-Westfield (4,5 proc. ) z branży nieruchomości.

We Frankfurcie DAX zwiększa wartość o 1,0 proc. i zmierza do zakończenia wzrostem czwartej sesji z rzędu. Rosną kursy 34 z 40 niemieckich blue chipów, a najmocniej drożeją akcje giganta rynku nieruchomości Vonovia (4,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane