Europejski rynek akcji rośnie, ale nie ma mocnego odbicia

opublikowano: 16-03-2023, 12:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 rósł w południe o 0,3 proc. dzień po tym jak spadł o 2,92 proc., najwięcej od roku.

Wiadomość o udostępnieniu przez bank centralny Szwajcarii 50 mld CHF bankowi Credit Suisse, którego przecena dzień wcześniej wywołała strach na światowych rynkach, nie wywołała euforii w Europie. Credit Suisse (23,45 proc.) wprawdzie jest w czwartek najmocniej drożejącą spółką w Stoxx Europe 600, ale na rynkach panuje ostrożność. Wynika ona m.in. z niepewnością dotyczącą czwartkowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Jeszcze niedawno dominowało przekonanie, że nastąpi podwyżka o 50 pkt. bazowych. Niedawny upadek dwóch banków w USA, a także środowa przecena Credit Suisse spowodował, że wzrosło grono ekonomistów i analityków oczekujących podwyżki o 25 pkt. bazowych lub pozostawienia stóp na dotychczasowym poziomie. Rentowności obligacji skarbowych w Europie wprawdzie rosną wyraźnie po spadku w ostatnich dniach z powodu popytu na „bezpieczne przystanie”, ale wciąż są niższe niż tydzień temu kiedy rynek dowiedział się o problemach amerykańskiego banku SVB, które doprowadziły w szybkim tempie do jego upadku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Drożeje prawie 70 proc. spółek ze Stoxx Europe 600. Popyt przeważa w 15 z 19 głównych segmentach indeksu. Najmocniej drożeją akcje dostawców dóbr osobistych i użytku domowego (1,2 proc.), banków (1,45 proc.) i spółek świadczących usługi finansowe (1,7 proc.). Najsłabsze są segmenty ochrony zdrowia (-0,5 proc.), spółek surowcowych (-0,8 proc.) i nieruchomości (-1,6 proc.).

W Londynie FTSE100 rośnie o 1,15 proc., w dziesiątce najmocniej drożejących spółek są m.in. NatWest (3,9 proc.), Barclays (3,3 proc.), Lloyds Banking (2,6 proc.) i HSBC (2,5 proc.).

W Paryżu CAC40 idzie w górę o 0,9 proc. Drożeją akcje 31 z 40 spółek z indeksu, m.in. giganta ubezpieczeniowego AXA (1,8 proc.).

We Frankfurcie DAX zyskuje 0,6 proc. Rosną kursy 29 z 40 niemieckich blue chipów, m.in. Commerzbanku (2,7 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane