Europejski rynek akcji spadkiem zakończył najlepszy styczeń od 8 lat

opublikowano: 31-01-2023, 18:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 tracił prawie 0,3 proc. na finiszu ostatniej sesji stycznia, w którym wzrósł o ok. 7 proc. To najlepszy pierwszy miesiąc roku na europejskim rynku akcji od 2015 roku.

Indeks europejskich blue chipów Euro Stoxx 50 wzrósł we wtorek o 0,1 proc., a w styczniu o ok. 10 proc., najmocniej w historii.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Inwestorzy dowiedzieli się we wtorek o ożywieniu gospodarki Chin, niespodziewanym wzroście gospodarki eurolandu w czwartym kwartale, a także o zaskakująco dużym spadku sprzedaży detalicznej w Niemczech w grudniu. Na nastroje wpływały także publikowane wyniki kwartalne spółek oraz oczekiwanie na ogłoszenie w najbliższych dniach decyzji banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Rynek spodziewa się w czwartek podwyżki stóp EBC o 50 pkt. bazowych.

Podaż przeważała w 14 z 19 głównych segmentach europejskiego rynku akcji. Najmocniej taniały akcje spółek usług finansowych (-0,9 proc.), surowcowych i nieruchomości (po -1,2 proc.). Najchętniej kupowane były akcje banków (0,6 proc.), spółek motoryzacyjnych i spożywczych (po 0,9 proc.).

W Londynie FTSE100 spadł o 0,2 proc. przerywając serię trzech wzrostowych sesji z rzędu. W styczniu wzrósł o ponad 4 proc. W Paryżu CAC40 kończył sesję zwyżką o zaledwie 0,01 proc., ale przez miesiąc jego wartość wzrosła o ponad 9 proc. We Frankfurcie DAX także zwiększył wartość o 0,01 proc. Miesiąc kończy jednak wzrostem o ok. 8,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane