Europejski rynek akcji zaczął tydzień wzrostem

opublikowano: 23-01-2023, 18:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 rósł na zamknięciu poniedziałkowej sesji o 0,5 proc. Zdrożało ponad 76 proc. spółek z indeksu.

Popyt utrzymywał przewagę na europejskim rynku akcji przez niemal cały dzień. Wyraźnie poprawiło nastroje w Europie zdecydowanie wzrostowe otwarcie na rynkach w USA. Inwestorzy wierzą, że europejskiej gospodarce uda się uniknąć recesji, a kolejnym argumentem za tym ma być najwyższy od prawie roku wskaźnik nastrojów konsumentów z eurolandu w grudniu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Popyt przeważał w 15 z 19 głównych segmentach rynku. Największym cieszyły się akcje spółek handlu detalicznego, motoryzacyjnych (po 1,4 proc.) i technologicznych (2,2 proc.). Najsłabiej wyglądały na tle rynku segmenty użyteczności publicznej (-0,35 proc.), spółek chemicznych (-0,45 proc.) i ubezpieczeniowych (-0,5 proc.).

W Londynie FTSE100 rósł o 0,2 proc. W Paryżu CAC40 zyskał 0,5 proc. Rosły kursy 29 z 40 spółek z indeksu. We Frankfurcie DAX szedł w górę o 0,5 proc. Drożały akcje 28 z 40 niemieckich blue chipów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane