Europejski rynek akcji zaczął tydzień wzrostem

opublikowano: 27-03-2023, 18:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 rósł na zamknięciu poniedziałkowej sesji o 1,05 proc. Drożało 80 proc. spółek wchodzących w jego skład.

Poprawa nastrojów na europejskim rynku akcji, który zanotował spadek w ostatnich dwóch dniach ubiegłego tygodnia, to efekt odbicia notowań akcji banków po doniesieniach o przejęciu w USA depozytów i kredytów upadłego Silicon Valley Banku przez First Citizens BancShares. Osłabły także obawy o Deutsche Bank po spadku kosztu ubezpieczenia od jego niewypłacalności. Dodatkowym pozytywnym impulsem okazał się niespodziewany wzrost nastrojów biznesu w Niemczech w marcu. Wzrost apetytu na ryzyko widać było w spadku cen obligacji, gdzie pod koniec ubiegłego roku inwestorzy szukali bezpieczeństwa. Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec wzrosła w poniedziałek o 10 pkt. bazowych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Popyt przeważał we wszystkich 19 głównych segmentach europejskiego rynku akcji. Największym cieszyły się akcje banków (1,4 proc.), spółek motoryzacyjnych (1,9 proc.) i ochrony zdrowia (1,9 proc.). Najmniejsze wzrosty notowały segmenty surowcowy (0,4 proc.), technologiczny (0,2 proc.) i spożywczy (0,2 proc.).

W Londynie FTSE100 rósł na zamknięciu o 0,9 proc., drożało prawie 80 proc. spółek z indeksu. W Paryżu CAC40 także zyskał 0,9 proc. Rosły kursy 35 z 40 jego składników. Najmocniej drożały akcje Teleperformance (4,0 proc.) z branży BPO. We Frankfurcie DAX poszedł w górę o 1,1 proc. Wzrosły kursy 37 z 40 niemieckich blue chipów. Najmocniej drożały akcje Deutsche Banku (6,15 proc.), które w piątek taniały o 8,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane