Europejski sąd odrzucił skargę Ryanair na pomoc dla linii lotniczych

opublikowano: 14-04-2021, 11:54

Sąd Pierwszej Instancji Unii Europejskiej uznał w środę, że pomoc Danii i Szwecji dla SAS, a także Finlandii dla Finnair jest zgodna z unijnymi zasadami dopuszczalnej pomocy państw dla firm, informuje Reuters.

Ryanair, największy europejski budżetowy przewoźnik lotniczy, kwestionował wsparcie państw dla europejskich linii lotniczych, udzielone w związku z krachem branży spowodowanym przez pandemię. Irlandzka spółka twierdziła, że pomoc łamie reguły obowiązujące w Unii Europejskiej.

Sąd wskazał w werdykcie, że pomoc dla SAS nie oznacza dyskryminacji, bo jego udział w rynku Danii i Szwecji jest dużo większy niż najbliższych konkurentów. Jeśli chodzi o Finnair, to sąd uznał iż gwarancje pożyczkowe państwa były niezbędne w sytuacji poważnego kryzysu i znaczenia przewoźnika dla krajowej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane