Europejski zastrzyk dla Balic

Dorota Gąsowska/PAP
16-11-2006, 00:00

Lotnisko Kraków-Balice, jako jedno z czterech w Europie, otrzyma z UE specjalne środki na rozwój — 2,4 mln EUR.

Komisja Europejska (KE) wybrała cztery lotniska, które jako ważne punkty w transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T, chce specjalnie dofinansować. Obok portu lotniczego w Berlinie, Glasgow i Lublanie fundusze otrzymają też podkrakowskie Balice. Kwota 2,4 mln EUR pochodzi z budżetu przeznaczonego na rozwój TEN-T i ma być przeznaczona na prace projektowe i studialne przyszłych inwestycji. Ostateczna decyzja KE oraz podpisanie umowy w tej sprawie nastąpi do końca roku.

Na rozbudowę infrastruktury lotniskowej i nawigacyjnej port otrzyma także 90 mln EUR z unijnych programów operacyjnych na lata 2007-13.

— Infrastruktura krakowskiego portu wyczerpuje się, konieczne są więc inwestycje — mówił na konferencji prasowej Jerzy Polaczek, minister transportu.

Ponadto budżet państwa przekaże 30 mln EUR spółce Polskie Linie Kolejowe na modernizację linii łączącej lotnisko z Dworcem Głównym w Krakowie. Połączenie to otwarto w maju 2006 r., dzięki czemu przejazd w jedną stronę zajmuje do 20 minut.

Lotnisko w Balicach jest drugim co do wielkości portem w Polsce. W zimowym rozkładzie widnieje 59 regularnych połączeń do 37 miast w Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu, wykonywanych przez 21 linii lotniczych. Według prognoz, w tym roku odprawi 2,2 mln pasażerów.

— Rozbudowa terminalu pasażerskiego i dostosowanie go do wymogów układu z Schengen zwiększy przepustowość portu do 3,5 mln osób. Budowana jest także nowa strażnica lotniskowej straży pożarnej oraz budynek administracyjno-biurowy — informuje Kamil Kamiński, prezes portu lotniczego w Balicach.

Dzięki przekazaniu przez wojsko 33 ha, możliwa będzie budowa nowego terminalu pasażerskiego, podwojenie wielkości płyty postojowej dla samolotów oraz budowa dróg kołowania.

Dorota Gąsowska/PAP Ļ

d.gasowska@pb.pl % 022-333-99-39

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Gąsowska/PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Europejski zastrzyk dla Balic