Europejskich inwestorów kuszą niskie ceny akcji

Marek Druś
opublikowano: 05-02-2009, 00:00

Wśrodę na europejskich giełdach przewagę mieli kupujący. Niskie ceny akcji wygrały z obawami, jakie mogły wywołać dane makro. W styczniu aktywność sektora usług strefy euro spadła ósmy miesiąc z rzędu. Bardziej niż się spodziewano obniżyła się też grudniowa sprzedaż detaliczna. Jednak wskaźnik cena/zysk dla ponad 1,6 tys. spółek z globalnego indeksu MSCI wynosi około 12 i jest najniższy od 1995 r. Herbert Perus, szef działu rynków akcji w Raiffeisen Capital Management, twierdzi, że na rynkach można już znaleźć wiele okazji.

Inwestorzy kupowali najchętniej akcje spółek surowcowych. Indeks branży rósł krótko przed rozpoczęciem sesji za oceanem o ponad 6 proc. Drożał jej lider BHP Billiton, mimo że poinformował o 57-procentowym spadku półrocznego zysku. Sesje w USA rozpoczęły się niewielką zmianą indeksów. Wcześniej sektor prywatny stracił 522 tys. miejsc pracy. Rynek spodziewał się gorszych wiadomości.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane