Europejskie banki śpieszą z pożyczkami dla firm

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 02-03-2009, 00:00

PKO BP chce pożyczyć z Europejskiego Banku Inwestycyjnego 150 mln EUR. Wesprze pożyczkami energetykę, turystykę, przemysł…

PKO BP chce pożyczyć z Europejskiego Banku Inwestycyjnego 150 mln EUR. Wesprze pożyczkami energetykę, turystykę, przemysł…

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Bank Światowy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju obiecują kredyty dla krajów Europy Wschodniej. W grę wchodzi gigantyczna kasa — 24,5 mld EUR. Najwięcej, bo aż 11 mld EUR, wyłoży EBI.

Będzie brał udział głównie w kredytowaniu projektów firm małych i średnich. Zwykle angażuje się w duże przedsięwzięcia. Mniejsze inwestycje finansuje za pośrednictwem lokalnych banków.

— EBI współfinansuje inwestycje uznawane za priorytetowe dla UE, m.in. w dziedzinie transportu, energii, ochrony środowiska, zdrowia, nauki czy telekomunikacji. Pokrywa zazwyczaj do 50 proc. finansowania i kredytuje bezpośrednio inwestycje, których koszt przekracza 25 mln EUR. Jeśli projekt ma niższą wartość, może być współfinansowany przez inne banki, które zaciągają kredyty w EBI —mówiła nam niedawno Marta Gajęcka, wiceprezes EBI.

PKO BP pośrednikiem

Nie czekając na pomoc EBI, nasze banki same coraz chętniej zabiegają o kredyty. Wniosek właśnie złożył PKO BP. Stara się o 150 mln EUR kredytu na małe i średnie projekty z dziedziny energetyki, infrastruktury, zdrowia i edukacji, przemysłu, turystyki itd. EBI chętnie finansuje takie projekty w Polsce, ale teraz nasz kraj ma silną konkurencję.

W czasie kryzysu tłum banków zabiega o jego kredyty. Co tydzień na stronie internetowej EBI pojawia się przynajmniej kilka takich wniosków. Ostatnio np. turecki bank chce pożyczyć 400 mln EUR, węgierski MFB 200 mln EUR, bułgarskie ramię Eurobanku EFG 50 mln EUR, niemiecki Commerzbank 200 mln EUR, a portugalski Banco BPI 175 mln EUR.

Przemysł nie próżnuje

Gruszek w popiele nie zasypiają też polskie firmy, które coraz chętniej idą do EBI po kredyty. O najwięcej proszą spółki transportowe. Wniosek o kredyt do EBI złożyła właśnie warszawska Szybka Kolej Miejska. Chce pożyczyć 45 mln EUR na warte dwa razy tyle inwestycje. Planuje modernizację taboru i linii kolejowej do warszawskiego Portu Lotniczego im. Chopina.

W tym roku wnioski kredytowe do EBI złożyły także Progroup (na inwestycje w sektorze papierniczym) i Euroglas Troesch (przemysł szklarski).

Katarzyna Kapczyńska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu