Europejskie banki zawiesiły do 26 listopada handel listami zastawnymi

opublikowano: 21-11-2007, 20:36

Europejskie banki uzgodniły zawieszenie handlu na rynku listów zastawnych, aby powstrzymać dalsze pogarszanie się sytuacji i wysychanie źródła finansowania kredytów hipotecznych.

Europejska Komisja ds. Listów Zastawnych (ECBC) rekomendowała bankom wstrzymanie transakcji po raz pierwszy w swojej trzyletniej historii. Ma to potrwać do 26 listopada. Powodem podjęcia decyzji jest rosnąca niechęć inwestorów do kupna listów zastawnych banków. Brytyjski Abbey National to trzeci bank, który w ostatnim tygodniu zrezygnował ze sprzedaży listów zastawnych po tym, jak ich potencjalni nabywcy zażądali najwyższej premii od pięciu lat.

- Sytuacja się pogarsza - powiedział Patrick Amat, szef ECBC i jednocześnie dyrektor finansowy Credit Immobilier de France. - Pojedyncza oferta jest jak gorący kartofel. Jeśli sytuacja się będzie powtarzać, może to spowodować trudne do zaakceptowania powiększenie spreadu, co może doprowadzić do absurdalnej sytuacji - dodał. 

Spread to różnica między oprocentowaniem listów zastawnych i obligacji skarbowych. Listy zastawne oferowane przez niemieckie banki zanotowały wzrost spreadu w okresie ostatnich sześciu tygodni z 23 do 38 pkt. bazowych. Oznacza to, że jest on największy od ponad pięciu lat.
MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane