Europejskie firmy dóbr szybkozbywalnych wydały na informatykę 13,5 mld USD

Polska Agencja Prasowa SA
30-01-2006, 18:14

Wydatki na informatykę w segmencie produkcji i handlu dobrami szybkozbywalnymi osiągnęły 13,5 mld USD w 2005 roku. Będą one rosnąć w latach 2005-2009 średnio o 5 proc. rocznie - wynika z raportu firmy IDC opublikowanego w poniedziałek.

Wydatki na informatykę w segmencie produkcji i handlu dobrami szybkozbywalnymi osiągnęły 13,5 mld USD w 2005 roku. Będą one rosnąć w latach 2005-2009 średnio o 5 proc. rocznie - wynika z raportu firmy IDC opublikowanego w poniedziałek.

W 2009 r. łączne nakłady na informatykę w tym segmencie osiągną 16,5 mld USD.

Najszybciej będą rosły nakłady na oprogramowanie w wersjach standardowych, tzw. "z półki" (np. pakiety biurowe). W latach 2004-2009 nakłady na ten typ oprogramowania będą rosły w tempie 5,9 proc. rocznie w firmach produkcji dóbr szybkozbywalnych i 6,1 proc. w dystrybucji i handlu detalicznym tymi dobrami.

Firmy produkcyjne i handlowe dóbr szybkozbywalnych nie będą za to wydawały dużo na sprzęt komputerowy. W sektorze produkcyjnym średnia wydatków na sprzęt w latach 2004-2009 sięgnie 2,1 proc., zaś w handlu detalicznym i dystrybucji w tym samym okresie - 2,4 proc. rocznie. Łącznie rynek sprzętu komputerowego w segmencie produkcji i dystrybucji dóbr szybkozbywalnych osiągnie w 2009 roku wartość 4 mld USD.

"Konieczność obniżenia nakładów na informatykę i wdrożenia dynamicznych strategii informatyzacji stanie się bardziej oczywista, kiedy firmy zredukują nadmiernie rozdęte koszty zarządzania środowiskami informatycznymi. Potrzeby wielkich producentów żywności, browarów czy firm handlowo-usługowych, zarządzania efektywnego kosztowo i bezpiecznego wymuszą w końcu na tych firmach outsourcing większości firmowej informatyki" - zauważyła w opisie raportu zarządzająca programem w IDC Jennifer Thomson.

Według IDC, outsourcing i aplikacje wyspecjalizowane będą głównymi obszarami usług informatycznych, które do 2009 r. będą realizowane w segmencie produkcji i sprzedaży dóbr szybkozbywalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europejskie firmy dóbr szybkozbywalnych wydały na informatykę 13,5 mld USD