Europejskie firmy niedopuszczane do tworzenia nowego „jedwabnego szlaku”

opublikowano: 16-01-2020, 08:32

Z powodu dominacji państwowych chińskich przedsiębiorstw oraz niekorzystnych praktyk przetargowych europejskie firmy są generalnie niedopuszczane do projektów związanych z realizacją chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, skarży się Związek Europejskich Izb Handlowych w Chinach.

Tylko niewielka liczba europejskich spółek w Chinach uczestniczy w tworzeniu „nowego jedwabnego szlaku”, wynika z przeprowadzonego badania, którego wyniki opublikowano w czwartek w Pekinie.

- Jednym z najbardziej zauważalnych aspektów projektów związanych z Inicjatywą Pasa i Szlaku jest to, że rzadko są one transparentne – głosi raport.

Jego autorzy wskazują, że większość uczestniczących w badaniu pochodzących z Europy firm określa swoje zaangażowanie w realizację Inicjatywy Pasa i Szlaku jako „okruchy spadające ze stołu”.

Ze 132 firm, których opinie stały się podstawą raportu, tylko 20 przyznało, że starało się o realizację przynajmniej jednego projektu związanego z Inicjatywą Pasa i Szlaku. 7 chciało być generalnymi wykonawcami, a pozostałe podwykonawcami. Tylko kilku udało się odegrać niszową rolę, na przykład jako dostawca konkretnej technologii.

- Chińscy kolosalni narodowi czempioni, wspierani przez państwo i tanie finansowanie, zdobyli nieproporcjonalnie dużo kontraktów w porównaniu z podobnymi programami międzynarodowymi – powiedział Joerg Wuttke, szef Związku Europejskich Izb Handlowych w Chinach. – Europa musi zdecydować jak odpowiedzieć na eksport tego chińskiego modelu, aby obronić się przed zakłóceniami działania rynku i pozostać konkurencyjna na rynkach państw trzecich – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane