Europejskie giełdy kończą sesje niewielkimi wzrostami

13-11-2003, 18:52

Europejskie giełdy zakończyły czwartkowe notowania niewielkimi wzrostami. W pierwszej części sesji były one większe po danych makro wskazujących na poprawę stanu gospodarek Niemiec i Francji. Do poprawy nastrojów przyczyniły się także dobre wyniki spółek.

Inwestorzy zareagowali zwiększonymi zakupami akcji na wiadomość o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale w Niemczech, Francji i Holandii. Wzrostom sprzyjały także dobre wiadomości przekazane przez spółki. Pod koniec notowań popyt osłabł w związku z wiadomościami z USA, które zapowiadały spadki na Wall Steet. Ostatecznie rynki kończyły notowania niewielkimi zwyżkami głównych indeksów.

Siemens, jeden z największych europejskich koncernów przemysłowych podał lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne. Niemiecka spółka zapowiedziała także ich dalszą poprawę. Zdrożały także akcje Infineon Technologies, co wiązało się z dobrymi wynikami i optymistycznymi prognozami amerykańskiego Applied Materials.

Na giełdzie londyńskiej zdrożały akcje Corus Group. W ciągu dwóch dni ich kurs koncernu stalowego wzrósł o 37 proc. co wiąże się z sukcesem emisji jego papierów za ponad 300 mln GPB. Pozwoli to mu sfinansować restrukturyzację, m.in. zamkniecie niektórych zakładów.

Podrożały papiery koncernu chemicznego ICI i działającego w branży farmaceutycznej GlaxoSmithKline. Wyniki obu spółek zależą w znacznym stopniu od koniunktury na europejskich rynkach, szczególnie niemieckim, gdzie trafia największa część brytyjskiego eksportu.

Na giełdzie paryskiej najmocniej drożejącymi blue chipami były TF1, jeden z największych nadawców telewizyjnych, Peugeot, drugi europejski koncern motoryzacyjny, i działający w branży hotelarskiej Accor. Ostatnia ze spółek jest inwestorem Orbisu. Jej akcje zyskały od początku roku już ponad 20 proc. wartości.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europejskie giełdy kończą sesje niewielkimi wzrostami