Europejskie giełdy kończyły sesje niewielkimi wzrostami

(Marek Druś)
25-07-2005, 18:56

Europejskie giełdy zakończyły poniedziałkowe sesje umiarkowanymi wzrostami. Popytem cieszyły się akcje spółek naftowych. Taniały papiery przedstawicieli branży turystycznej, co wiąże się z niedawnym atakiem terrorystycznym w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk.

Europejskie giełdy zakończyły poniedziałkowe sesje umiarkowanymi wzrostami. Popytem cieszyły się akcje spółek naftowych. Taniały papiery przedstawicieli branży turystycznej, co wiąże się z niedawnym atakiem terrorystycznym w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk.

Największym wzrostem kończyła sesję giełda w Oslo, której indeks zyskał w poniedziałek 0,9 proc. To zasługa mocnych wzrostów kursów m.in. Peroleum Geo Services i Statoil.

Spośród największych europejskich rynków akcji, najmocniej poszedł w górę indeks giełdy londyńskiej, który rósł na zamknięciu o 0,55 proc. Tu wśród najmocniej drożejących spółek znalazł się lider europejskiej branży naftowej, BP. Dobre wyniki kwartalne przełożyły się na wzrosty kursów brytyjskich blue chipów: operatora komórkowego Vodafone, producenta środków czystości Reckitt Benckiser i koncernu medialnego Pearson.

W Paryżu CAC40 zyskał tylko 0,14 proc. Choć wyraźnie wzrósł kurs koncernu naftowego Total, rynek osłabiła wyprzedaż papierów Danone. Amerykańskie PepsiCo zdecydowało się uciąć krążące od początku lipca plotki o zamiarze wrogiego przejęcia francuskiej spółki. Inwestorzy kupowali w tym czasie akcje licząc, że do tego dojdzie.

Giełda we Frankfurcie zaczęła tydzień zaledwie 0,11 proc. wzrostem głównego indeksu. Wyraźnie spadł kurs TUI i Lufthansy, co wiąże się z obawą spadku ruchu turystycznego po ostatnich zamachach terrorystycznych. Inwestorzy pozbywali się także papierów Commerzbanku po doniesieniach o jego możliwym udziale w praniu „brudnych” pieniędzy pochodzących z Rosji.

Największy od dwóch lat spadek kursu zanotowało Volvo. Szwedzki koncern poinformował o wyraźnym spadku zamówień w drugim kwartale. W dół poszły kursy innych producentów ciężarówek, m.in. Scanii i MAN-a.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europejskie giełdy kończyły sesje niewielkimi wzrostami