Europejskie giełdy mogą zakończyć ten tydzień najlepiej od miesiąca

  • PAP
opublikowano: 15-03-2019, 09:59

Europejskie giełdy zwyżkują po rozpoczęciu piątkowej sesji, a ten tydzień zaliczą do najlepszych od miesiąca, podają maklerzy.

Wskaźnik Stoxx 600 zyskuje teraz wprawdzie mniej niż 0,1 proc., ale w całym tygodniu jego zwyżka wynosi już 2,2 proc.

Uwaga rynków zwrócona jest nadal na losy W.Brytanii i rozmowy handlowe, jakie prowadzą USA i Chiny.

W czwartek brytyjska Izba Gmin przyjęła uchwałę rządu premier Theresy May, która zakłada, że Wielka Brytania będzie wnioskować do Unii Europejskiej o wydłużenie czasu opuszczenia Wspólnoty przez Londyn.

Z kolei chińska agencja Xinhua podała w piątek, że wicepremier Liu He odbył przez telefon kolejną rozmowę z udziałem ministra finansów Stevena Mnuchina i przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera. Poczyniono znaczący postęp w negocjacjach - oceniła Xinhua.

W tym roku na europejskich giełdach o ponad 1 bilion USD wzrosła wartość rynkowa akcji, co było sygnałem rosnącego optymizmu związanego z negocjacjami USA-Chiny dot. handlu i oczekiwań, że globalna gospodarka jednak mocno nie osłabnie.

Rynek na razie ignoruje ostatnie doniesienia, że w marcu nie dojdzie do spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem w sprawie podpisania umowy handlowej - i że nastąpi to najwcześniej w kwietniu.

"Pozytywne zakończenie rozmów handlowych mogłoby stanowić dla rynków potężny bodziec do dalszych zwyżek" - ocenia Chris Hiorns, zarządzający funduszami w EdenTree Investment Management.

Na rynku walutowym w piątek euro jest wyceniane po 1,1319 USD, brytyjski funt po 1,3240 USD, a japoński jen po 111,68 za USD.

Ropa na NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 0,4 proc. do 58,85 USD/b. W weekend w Baku odbędzie się spotkanie ministerialne OPEC+.

Złoto kosztuje 1.299,74 USD za uncję.

O 11.00 w strefie euro zostanie podane końcowe wyliczenie CPI w lutym.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy