Europejskie giełdy na dobrej drodze do zakończenia czwartego tygodnia na plusie

  • PAP
opublikowano: 13-09-2019, 09:56

Na razie indeksy na Zachodzie notują małe zmiany, wskazują maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 na razie jest na minusie o niecały 0,1 proc.

Akcje UBS Group drożeją o 1,7 proc. - spółka przeprowadza przegląd niektórych sektorów i obszarów geograficznych w Azji pod kątem spowolnienia tempa zatrudnienia - podaje "Business Times"

BNP Paribas zyskuje 1,4 proc., pomimo obniżenia rekomendacji do "równoważ" z "przeważaj" przez analityków Credit Agricole.

Roche Holding zwyżkuje o 1,6 proc. po tym, jak analitycy Bank of America podwyższyli rekomendację dla akcji tej spółki do "kupuj".

Tymczasem globalnych inwestorów nieco uspokoiły działania podjęte przez Europejski Bank Centralny - EBC obniżył w czwartek stopę depozytową o 10 pb do -0,5 proc. - do najniższego poziomu w historii.

"Bank obniżył stopę depozytową o 10 pb do -0,50 procent, wprowadzając zgodnie z oczekiwaniami system różnicowania poziomu oprocentowania rezerw utrzymywanych w banku centralnym (tiering), dostosował politykę komunikacyjną (forward guidance) uzależniając zakończenie okresu niskich stóp procentowych od osiągnięcia celu inflacyjnego i zapowiedział wprowadzenie bezterminowego programu QE" - wymieniają ekonomiści PKO BP.

W przyszłym tygodniu zbiera się z kolei Fed - analitycy spodziewają się obniżki kosztu pieniądza o 25 pb, potem jeszcze jednej obniżki stóp procentowych do końca tego roku i dodatkowych 50 pb w dół w 2020 roku.

"W przyszłym tygodniu Fed prawdopodobnie da rynkom coś +pośrodku+" - mówi Greg Staples, ekonomista DWS. "Ostatnie wzrosty rentowności obligacji skarbowych dowodzą, że nie jesteśmy na skraju urwiska pod względem wzrostu gospodarczego" - dodaje.

Tymczasem globalne rynki z ulgą przyjmują też słabnące napięcie w relacjach handlowych USA-Chiny.

Anonimowe źródła podały, że urzędnicy administracji prezydenta USA Donalda Trumpa dyskutowali na temat zaoferowania Pekinowi przejściowej umowy handlowej, która mogłaby opóźnić lub nawet znieść niektóre amerykańskie cła, w zamian za chińskie zobowiązania dotyczące własności intelektualnej i zakupów produktów rolnych. Na razie urzędnicy Białego Domu dementują te informacje.

Tymczasem na rynku walutowym w piątek euro kosztuje 1,1101 USD, po zwyżce o 0,3 proc., japoński jen jest wyceniany po 107,99 za 1 USD, w górę o 0,1 proc., a brytyjski funt drożeje o 0,6 proc. do 1,2408 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,80 proc., po zwyżce o 3 pb, a 10-letnich bundów -0,50 proc., po wzroście o 2 pb.

Ropa na NYMEX drożeje o 0,02 proc. do 55,10 USD/b.

Złoto zyskuje 0,3 proc. do 1.504,22 USD za uncję.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu