Europejskie giełdy na finiszu odrabiały straty

WST
opublikowano: 08-05-2008, 18:31

Na największych zachodnioeuropejskich parkietach doszło znów do diametralnej zmiany nastrojów. Silne spadki jakimi zakończyły się środowe notowania w Ameryce zachęciły stronę podażową do realizacji zysków.

Na rynkach widać też było wyczekiwanie na decyzje ECB i Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Spadki dodatkowo wspierały niektóre rozczarowujące raporty kwartalne jak miało to miejsce choćby w przypadku Tototy, Munich Re czy InBev.

Dopiero dodatnie otwarcie handlu w Stanach Zjednoczonych dało lekki impuls do odrabiania strat. Udało się jednak tylko parkietowi w Londynie, choć zarówno Frankfurt jak i Paryż znacząco poprawiły się na finiszu.

Kolejny raz stawce przecenianych walorów przewodziły te należące do przedstawicieli sektora finansowego.

Duże spadki stały się m.in. udziałem włoskiego Unicredit, właściciela Pekao SA. Jeden z największych banków na Starym Kontynencie poinformował o 51-proc. spadku zysku w pierwszym kwartale, za co odpowiedzialność ponoszą zła wyniki działu brokerskiego wymuszające utworzenie sporych odpisów. Pod kreską handlowano także papierami Raiffeisen International Bank, lidera sektora w Austrii. Choć instytucja odnotowała wzrost zysku był on niższy od prognozowanego przez specjalistów.

Silna presja sprzedających odcisnęła też swoje piętno na kursach Barclays oraz Royal Bank of Scotland.

Po przeciwnej stronie rynku znalazły się m.in. walory Unilevera. Drugi na świecie pod względem wielkości producent żywności i środków sanitarnych pochwalił się 33 proc. wzrostem zysku w pierwszych trzech miesiącach roku. Część zarobku pochodziła jednak ze sprzedaży aktywów. Firma uspokoiła jednak inwestorów informacją, że tegoroczna sprzedaż powinna być wyższa niż zakładały wcześniejsze szacunki.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Europejskie giełdy na finiszu odrabiały straty