Europejskie giełdy na plusach

  • PAP
opublikowano: 03-07-2019, 10:57

Środową sesję europejskie giełdy rozpoczęły od wzrostów. Na rynek spłynęły końcowe wyliczenia wskaźników PMI dla usług z Europy - większość odczytów okazała się zbliżona do szacunków analityków. Europejscy liderzy wybrali kandydatów do kierowania swoimi głównymi instytucjami.

Z indeksu Euro Stoxx 50 najlepiej radzi sobie sektor dóbr podstawowych, użyteczności publicznej i ochrony zdrowia.

Ze spółek, 3,4 proc. zyskuje kurs JD Sports. Brytyjska sieć sklepów sportowych podała, że jest na dobrej drodze, żeby spełnić swoje prognozy zysku.

Z kolei 0,3 proc. traci giełdowa wycena Deutsche Banku. Wall Street Journal donosi, że bank przeprowadził rozmowy z Citigroup, BNP Paribas i innymi podmiotami na temat możliwego przeniesienia części swojej działalności kapitałowej.

Na rynku walutowym, eurodolar idzie w dół o 0,24 proc. do 1,128.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,16 proc. do 107,7.

Kurs funta zniżkuje o 0,4 proc. wobec dolara do 1,2565.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb do 1,95 proc., a rentowność 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb do: -0,34 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 0,2 proc. do 56,15 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 0,4 proc. do 62,12 USD/b.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,1 proc. do +0,3 proc. Handel w środę na Wall Street będzie skrócony, a w czwartek rynki nie pracują ze względu na obchodzony 4 lipca Dzień Niepodległości.

KOŃCOWE PMI Z EUROPY ZBLIŻONE DO OCZEKIWAŃ

W środę rano na rynek spłynęły końcowe wyliczenia wskaźników PMI dla usług z Europy. Większość odczytów okazała się zbliżona do szacunków analityków.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 53,6 pkt. wobec 52,9 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy szacowali wskaźnik na 53,4 pkt. Z kolei PMI composite w strefie euro wyniósł w czerwcu 52,2 pkt. wobec 51,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Tu oczekiwano odczytu na poziomie 52,1 pkt.

Nieco wyższy od oczekiwań był też PMI dla usług Niemiec, który wyniósł w czerwcu 55,8 pkt. wobec 55,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Oczekiwano odczytu na poziomie 55,6 pkt.

Indeks PMI dla usług we Francji wyniósł w czerwcu 52,9 pkt. wobec 51,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Oczekiwano 53,1 pkt.

Indeks PMI dla usług w Wielkiej Brytanii zaś wyniósł w czerwcu 50,2 pkt. wobec 51,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy prognozowali, że indeks wyniesie 51,0 pkt.

Lekko poniżej oczekiwań był też odczyt z Chin - indeks PMI dla usług wyniósł tam w czerwcu 52,0 pkt. wobec 52,7 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się 52,6 pkt.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W drugiej połowie dnia Amerykanie podadzą dane dot. wymiany w handlu w maju, bezrobocia w zeszłym tygodniu, zamówień fabrycznych w maju oraz zamówień na dobra trwałe w V.

Rynki oczekują też na piątkową publikację danych z amerykańskiego rynku pracy.

NOWE NOMINACJE DO FEDU

Prezydent Donald Trump nominował dwie osoby do składu Rezerwy Federalnej. Pierwszą z nich jest Christopher Waller, dotychczasowy dyrektor ds. badań w Fedzie z St. Louis. Druga nominacja to ekonomistka Judy Shelton, która była nieformalną doradczynią Trumpa.

„Wydaje się, że oboje kandydatów będzie popierać niższe stopy procentowe” - powiedziała Kathleen Bostjancic, ekonomistka z Oxford Economics w Nowym Jorku. „Są znacznie bardziej gołębio nastawieni [niż reszta składu Fedu – przyp. PAP] i oczywiście tego właśnie chce prezydent Trump” – dodała.

CHRISTINE LAGARDE KANDYDATEM NA PREZES EBC

Christine Lagarde, którą Rada Europejska desygnowała we wtorek na szefową Europejskiego Banku Centralnego, poinformowała, że na okres zatwierdzania tej nominacji zrezygnuje ze stanowiska dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Lagarde zastąpi 31 października na tym stanowisku Mario Draghiego.

Lagarde, która będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku, napisała też na Twitterze, że czuje się "bardzo zaszczycona" wyborem na szefową EBC.

Obowiązki szefowej MFW, Christine Lagarde, którą Rada Europejska desygnowała we wtorek na szefową Europejskiego Banku Centralnego, przejmie jej dotychczasowy zastępca, Dawid Lipton - zdecydował we wtorek zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

"Christine Lagarde, ze swym międzynarodowym doświadczeniem i pozycją dyrektora zarządzającego MFW, będzie doskonałym szefem EBC" – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

U. VON DER LEYEN NOMINOWANA NA SZEFOWĄ KE

Szczyt UE nominował Niemkę Ursulę von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej, a premiera Belgii Charlesa Michela wybrał na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Ursula von der Leyen została nominowana na stanowisko szefa Komisji Europejskiej jednogłośnie, przy jednym głosie wstrzymującym się - poinformowała dziennikarzy po wtorkowym szczycie UE kanclerz Niemiec Angela Merkel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy