Europejskie giełdy odbijają po zniżkach w ub. tygodniu z powodu geopolityki

  • PAP
opublikowano: 19-11-2018, 09:58

Europejskie giełdy odbijają w poniedziałek po zniżkach w ubiegłym tygodniu związanych z geopolityką, podają maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,5 proc., po spadku w minionym tygodniu o 2,2 proc.

Akcje szwajcarskiej spółki Novartis zwyżkują 1,9 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla walorów tej firmy do "kupuj" z "neutralnie" przez analityków Goldman Sachs Group Inc.

Novo Nordisk A/S rośnie o 4,7 proc., najmocniej w tym roku, po podwyższeniu rekomendacji do "przeważaj" z "neutralnie" przez analityków JPMorgan.

W ubiegłym tygodniu europejskie giełdy zniżkowały w reakcji na obawy o możliwe wotum nieufności wobec brytyjskiej premier Theresy May i niepokój o spór Włoch z Komisją Europejską w sprawie włoskich planów budżetowych na 2019 r.

"Inwestorzy w W.Brytanii zachowują ostrożność, funt słabnie, ponieważ zamieszanie związane z Brexitem trwa" - piszą w nocie Mike van Dulken i Artjom Hatsatusjants z Accendo Markets.

Traderzy w dalszym ciągu z uwagą obserwują rozwój sytuacji w relacjach handlowych USA-Chiny.

Podczas zakończonego w niedzielę szczytu APEC w Port Moresby dominował spór handlowy między Waszyngtonem i Pekinem. Wiceprezydent USA Mike Pence zaostrzył ataki na Chiny - Pence powiedział, że jego państwo może nałożyć kolejne cła na chińskie towary i nie zmieni swojej polityki, jeśli nie zrobią tego pierwsze Chiny. Oskarżył to państwo o udzielanie kredytów mniejszym państwom w celu uzależnienia ich od władz w Pekinie.

"Napięcia handlowe między USA a Chinami znów się ujawniły - podczas weekendowego szczytu w Azji, który po raz pierwszy nie wydał wspólnego komunikatu" - wskazują eksperci Accendo Markets.

Po szczycie APEC nie wydano komunikatu, a główną przyczyną braku porozumienia byli "dwaj giganci", czyli USA i Chiny.

We wstępnych wersjach komunikatu Waszyngton kładł nacisk na potępienie nieuczciwych praktyk handlowych Chin. Pekin chciał z kolei "potwierdzenia opozycji wobec protekcjonizmu i unilateralizmu".

W poniedziałek drożeje ropa naftowa - WTI na NYMEX zyskuje 1,2 proc. do 57,12 USD/b, a Brent na ICE drożeje o 0,6 proc. do 67,18 USD/b.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu