Europejskie giełdy odrabiają straty, ale wchodzi MiFID

  • PAP
opublikowano: 03-01-2018, 09:54
aktualizacja: 03-01-2018, 09:59

Giełdy w zachodniej Europie przystąpiły od początku sesji do odrabiania strat z wtorku nie chcąc pozostawać w tyle za Azją i USA, gdzie na rynkach widać było pozytywne zachowania inwestorów. Handel może być jednak "ostrożny" ze względu na MiFID - podają maklerzy.

We wtorek inwestorzy w regionie unikali angażowania się na giełdach w związku z wchodzącą w życie od środy unijną dyrektywą MiFID II, która ma na celu uczynienie rynków finansowych bardziej transparentnymi.

Dobrze rozpoczęły 2018 r. amerykańskie giełdy - od wzrostów i ustanowienia przez część głównych indeksów nowych historycznych rekordów. S&P 500 i Nasdaq Comp. osiągnęły we wtorek najwyższe poziomy w historii.

W środę zwyżki indeksów, poza rynkiem w Tokio - nieczynnym jeszcze po Sylwestrze - notowały giełdy w Azji.

W Europie wzrostami tę sesję rozpoczęły m.in. spółki detaliczne i health care, ale jak wskazują analitycy, handel w środę może być "ostrożny" ze względu na MiFID - największe "trzęsienie ziemi" w europejskich regulacjach od dekady.

Regulacje MiFID są jedną z największych zmian regulacyjnych w historii, mających wpływ na wszystko - od badań inwestycyjnych po realizację transakcji.

Tymczasem w trakcie środowego handlu inwestorzy poznają dane z niemieckiego rynku pracy w grudniu (9.55), indeks ISM dla sektora przetwórczego w USA w XII (16.00), a po 20.00 protokół z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

W środę dojdzie do spotkania przedstawicieli Kongresu USA i Białego Domu w celu przygotowania najważniejszych decyzji, które mają zapaść w najbliższych tygodniach, m.in. w sprawie budżetu USA.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane