Europejskie giełdy odrobiły spadki z tego tygodnia

Michał Dąbrowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 01-09-2017, 09:43
aktualizacja: 01-09-2017, 09:44

Giełdy w zachodniej Europie odrobiły wcześniejsze spadki w tego tygodnia. W piątek trzecia sesja zwyżek. Po południu na rynku pojawią się dane z amerykańskiego rynku pracy - payrolle - informują maklerzy.

O 14.30 zostanie opublikowany comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy - teraz za sierpień.

Ekonomiści szacują, że liczba miejsc pracy zwiększyła się poza rolnictwem o 180 tys., po wzroście o 209 tys. w lipcu, a w sektorze prywatnym - że wzrosła o 172 tys., po zwyżce w lipcu o 205 tys.

Stopa bezrobocia w USA w sierpniu utrzymała się na poziomie 4,3 proc. - szacują eksperci.

Informacje z rynku pracy będą ważne szczególnie w kontekście zbliżającego się posiedzenia Rezerwy Federalnej w tym miesiącu. Analitycy raczej wykluczają wrześniową podwyżkę amerykańskich stóp procentowych, ale zwracają uwagę na wszelkie sygnały, które mogą wskazać na możliwe działania Fed w polityce monetarnej na posiedzeniu w grudniu.

Tymczasem w piątek przed południem inwestorzy poznają wskaźniki PMI dla sektora przetwórczego m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro i Wielkiej Brytanii - w sierpniu.

Dane PMI z Chin podał już Caixin i Markit. Wynika z nich, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w sierpniu 51,6 pkt. wobec 51,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się 51,0 pkt.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej 50 punktów kurczenie się sektora.

"Pomimo ryzyk związanych z katastrofalnymi stratami po przejściu huraganu Harvey w Teksasie, sceptycyzmu co do przeprowadzenia reformy podatkowej przez administrację prezydenta Donalda Trumpa i niedawnego zaostrzenia konfliktu po kolejnej próbie rakietowej przeprowadzonej przez Koreę Północną, inwestorzy wolą skupić swoją uwagę na mocnych danych z gospodarek USA i Chin" - mówi Attila Vajda, dyrektor zarządzający firmy doradczej Project Asia research & Consulting Pte.

"Zalecana jest jednak ostrożność, bo ryzyka mogą jeszcze nie być w pełni wycenione" - dodaje.

Euro zniżkuje w piątek o 0,24 proc. do 1,1882 USD.

Złoto tanieje o 0,2 proc. do 1.318,14 USD za uncję.

Miedź na LME w Londynie droższa o 0,4 proc. do 6.817,00 USD za tonę,

W piątek na giełdach paliw spadki - w USA tanieje zarówno ropa, jak i benzyna.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,92 USD, po zniżce o 31 centów. Benzyna w dostawach na październik tanieje o 0,5 proc. do 1,7716 USD za galon, po zwyżce w czwartek o 8,7 proc.

W tym tygodniu ropa w USA na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 2 proc., a w sierpniu straciła prawie 6 proc. Za to benzyna zyskała w sierpniu 25 proc., a w czwartek cena paliwa wzrosła powyżej 2 dolarów za galon.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Dąbrowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane