Europejskie giełdy odrobiły straty z czwartku

(Marek Druś)
opublikowano: 08-07-2005, 19:25

Europejskie giełdy zakończyły tydzień wyraźnymi wzrostami odrabiając straty z czwartku, spowodowane doniesieniami o zamachu terrorystycznym w Londynie. W Paryżu gwiazdą sesji był Gaz de France, którego kurs wzrósł w dniu debiutu o blisko 22 proc.

Europejskie giełdy zakończyły tydzień wyraźnymi wzrostami odrabiając straty z czwartku, spowodowane doniesieniami o zamachu terrorystycznym w Londynie. W Paryżu gwiazdą sesji był Gaz de France, którego kurs wzrósł w dniu debiutu o blisko 22 proc.

Giełda w Londynie zakończyła sesję 1,4 proc. wzrostem indeksu FTSE 100. Odrobił on ponad 200 pkt. od czwartkowego minimum, osiągniętego krótko po wiadomości o eksplozjach w londyńskim metrze i autobusie. Indeks znajduje się w pobliżu środowego maksimum i powyżej zamknięcia z tego dnia.

Indeks giełdy w Paryżu zakończył sesję 1,9 proc. wzrostem i osiągnął najwyższą wartość w tym tygodniu. We Frankfurcie DAX rósł na zamknięciu sesji o 1,5 proc. Odrobił straty z czwartku i zamknął się minimalnie powyżej poziomu ze środowego zamknięcia.

Wśród najchętniej kupowanych akcji były te, które najmocniej w czwartek staniały. Wyraźnie wzrósł kurs linii lotniczych, m.in. trzecich w Europie British Airways.

Wzrost notowań ropy znów wywołał popyt na akcje spółek branży naftowej. Zdrożały papiery europejskiego lidera, BP.

W Paryżu sukcesem zakończyła się największa od trzech lat oferta publiczna. Państwo sprzedało za 4,5 mld EUR przez giełdę ok. 20 proc. akcji Gaz de France. Kurs spółki wzrósł w pierwszym dniu notowań o 22 proc.

Na giełdzie we Frankfurcie zdrożały akcje Commerzbanku. Prezes trzeciego niemieckiego banku Klaus Peter Mueller ujawnił, że chce on odkupić od HVB internetowego brokera, spółkę DAB Bank. Commerzbank rozważa także akwizycje w trzech krajach Wschodniej i Centralnej Europy.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu