Europejskie giełdy poddały się podaży

31-01-2007, 18:07

Znowu było niespokojnie na największych zachodnioeuropejskich giełdach. Trzy przewodzące w tym regionie kontynentu parkiety rozpoczęły dzień dosyć udanie, jednak szybko do głosu doszła strona podażowa, co już do końca dnia (oprócz wskaźników we Frankfurcie) zepchnęło indeksy poniżej poziomów z wtorkowego zamknięcia.

Znowu było niespokojnie na największych zachodnioeuropejskich giełdach. Trzy przewodzące w tym regionie kontynentu parkiety rozpoczęły dzień dosyć udanie, jednak szybko do głosu doszła strona podażowa, co już do końca dnia (oprócz wskaźników we Frankfurcie) zepchnęło indeksy poniżej poziomów z wtorkowego zamknięcia.

Do pogorszenia nastrojów przyczyniła się zwyżka cen ropy naftowej. Wzrost cen surowca, a co za tym idzie paliw i benzyn negatywnie przełożył się na notowania walorów koncernów motoryzacyjnych.

W dół zgodnie szły kursy akcji czołowych producentów aut, co „zaowocowało” mianem najgorszego sektora podczas wtorkowej środowej sesji. Pod kreską toczył się handel papierami DaimlerChrysler oraz Peugeot i Renault.

Niepewność inwestorów widoczna jest także w odniesieniu do oczekiwanych przyszłych zysków spółek. Według najnowszych danych londyńskiej firmy badawczej FactSet Research Systems, dynamika wzrostu zysków dla przedsiębiorstw wchodzących w skład indeksu Stoxx 600 spadnie w tym roku do średniego poziomu 9,2 proc. wobec prognozowanych 14 proc. w roku ubiegłym.

Przecenie poddały się walory Vivendi, właściciela największej kompanii muzycznej na świecie. Kwartalne przychody giganta wzrosły „jedynie” o 1,2 proc., ale okazały się zgodne z prognozami specjalistów. Spadła z kolei i to więcej niż oczekiwali analitycy, sprzedaż SFR, komórkowego ramienia Vivendii.

Jedną z nielicznych gwiazd środowych notowań był brytyjsko-holenderski koncern stalowy Corus. Aprecjacje notowań właściciela hut wsparły doniesienia o wygranej przez hinduski koncern Tata Steel batalii o przejęcie spółki. W pokonanym polu został brazylijski Cia. Siderurgica Nacional.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europejskie giełdy poddały się podaży